Binek araçların fren balatası imalatları, marka ve modele göre yapılmaktadır. Fren balataları imalatı yapan firmalar, üretimlerini, toz metalürjisi yöntemlerini kullanarak yapmaktadır. İmalat işlemlerinde, balata yapısını oluşturacak malzemelerin karıştırılması, kalıplara dökülmesi ve sıcak pres, fırınlama işlem aşamaları yapılır.

Binek araç fren balatalarının istenilen özellikte olması için kullanılacak tüm malzemeler, mikser ile karıştırılır ve homojen olması sağlanır. Belirli sıcaklık ve basınçta üretim yapılır. Binek araçların fren balataları, ses oluşturmayacak ve ısıya dayanıklı olmalıdır.

pwr ağır vasıta fren balatası

pwr balata

Binek Araçların Fren Balatası Fiyatları

Binek araçların yıllık bakımlarında ilk olarak fren balataları kontrol edilir. Yetkili servislerde aracın markasına ve modeline uygun olan kaliteli fren balataları kullanılarak değişim yapılır. Binek araçların fren balata fiyatları, araç markasına ve balata üretimi yapan firmanın markasına göre değişmektedir.

Kaliteli ve ekonomik fren balataları uzun süre sorunsuz kullanım sağlayacaktır. Fren balata fiyatları, markaya ve balata malzemesinin sertlik, yumuşaklık durumuna göre değişebiliyor.

Binek Araçların Fren Balatası Fiyat Aralığı

Ağır vasıta fren balatası çeşitlerinde, model ve malzeme farklılığından dolayı fiyat aralıkları geniş olabiliyor. Binek araçların fren balatası fiyat aralıkları tamamen araç marka ve modeline bağlıdır. Bunun için piyasada, farklı kalitelerde, 50 TL ile 200 TL arasında fren balatası çeşitleri bulmak mümkündür.

Fren balatası imalatçıları, bazı binek araç markalarına özel üretimler yapmakta ve fiyat aralıklarını ona göre belirlemektedir. Fren balatası seçiminde güvenlik ön planda tutulmalı ve kaliteye önem verilmelidir.

Fren Balatası Özellikleri

Ticari vasıtaların fren balatası ve binek ya da ağır vasıta araçların fren balatalarında beklenen temel özellikler aynıdır. Frenleme sisteminin en önemli parçası olan fren balataları, araçların güvenli yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Bunu sağlarken, sürüş konforunun da oluşmasını sağlamaktadır.

Binek araçların fren balatası özelliklerinden bazıları şunlardır;

  • Düşük gürültü seviyesi,
  • Yüksek ısıya direnci,
  • Her zaman sabit sürtünme performansı göstermesi,
  • Sürtünme katsayısı sıcaklığında, sürtünme davranışında değişiklik olmaması,
  • Hava koşullarından etkilenmeme,
  • Fren balata malzemelerinin doğaya ve sağlığa zararlı olmaması,
  • Aşınmalara karşı dirençli olması,

Binek araçlar için farklı malzemeler kullanılarak, fren balatası imalatı yapılmaktadır. Fren balatası malzemeleri, kullanırken oluşabilecek ses durumuna göre farklı malzemelerden yapılır. Seramik balatalar, binek araçlarda, fren disk sürtünme sesini en aza indiren balata çeşitleridir.

Fren balatası

Fren balatası

Frenler Nasıl Çalışır?

Binek araçların fren balatası kullanılan malzeme türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Araçlarda fren sistemi, fren pedalına basıldığında, hidrolik sıvının fren balataları üzerine baskı oluşturması sağlanır. Bu baskı ile fren balataları, fren diskine iki yönlü olarak baskı oluşturarak, dönme hareketinin yavaşlamasını ve durmasını sağlar.

Fren pedalı bırakıldığında, hidrolik sıvı basıncı ortadan kalkar ve fren balataları diski serbest bırakarak tekrar dönmeye devam etmesini sağlar. Bu işlemler yapılırken, sürtünmeden dolayı ses çıkmaması için binek araçların fren balataları yumuşak olmalıdır.

Binek Araçlarda Fren Balatası Bakımı

Binek araçların güvenli olabilmesi için yılın belirli dönemlerinde fren ve fren balatası bakımları yapılmalıdır. Fren balatası bakımlarında, balata ve disk kalınlıkları kontrol edilmeli ve minimum seviye altında olmamasına dikkat edilmelidir. Binek araçların fren balataları nasıl olmalıdır konusunun en önemli detayları arasında doğru balata seçimi yer alıyor.

Binek araçların marka ve modeline göre üretilen fren balataları kaliteli ürünlerdir ve sorunsuz kullanım özelliği sağlar. Fren balatası bakımlarında, balata değişimi yapılması gerektiğinde, araca uygun balata türü seçilir ve bunun için üretici firma tavsiyelerine uyulmalıdır.

Facebook Sayfamız

PWRBALATA

About the Author: pwradmin

Leave A Comment