Hangi fren balatalarının kullanılacağına karar vermek, daha önce hiç araştırmadıysanız ve farklı kurulumlar ve nasıl davrandıkları ve performans gösterdikleri konusunda çok fazla deneyiminiz yoksa kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Pek çok benzer seçeneğe sahip basit bir parça gibi görünen şey için, gerçek aslında bu teorinin tamamen tersidir. Fren balataları basit değildir ve seçeneklerin hepsi benzer değildir. Farklı kullanımlar ve uygulamalar için çok çeşitli fren balataları vardır. Yüzeyde göründüklerinden çok daha karmaşık olduklarından, hangi fren balatalarını istediğinizi veya ihtiyacınız olduğunu gözden kaçırmamak çok önemlidir. Müşterilerimizin kullanım amaçlarına göre hangi fren balatalarının kendileri için doğru olduğuna ve hangilerinden uzak durmaları gerektiğine karar vermelerine yardımcı olacak kısa bir rehber hazırladık. Fren Balataları için Nihai Kılavuz.

Fren Balatasi 1

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatalarının Daha Uzun Süre Dayanmasını Nasıl Sağlarsınız?

Fren Balatalarının Tarihçesi

İlk kaliper tipi disk frenler 1890’larda İngiltere’de Frederick William Lanchester tarafından geliştirildi ve Lanchester bu tasarımların patentini de alan ilk kişi oldu. İlk tasarımlarında, 1900’lü yılların başlarındaki tozlu ve asfaltsız yollarda iyi sonuç vermeyen farklı metal türlerinin eksikliği nedeniyle bakır kullanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’na kadar uçaklar ve tanklar disk fren kullanmaya başlamadı. Daimler Company, Argus Motoren ve Crosley gibi ilk otomobil şirketlerinden bazıları disk frenli araçlar geliştirmeye başladı. O zamandan beri, otomobillerin fren sistemlerini değiştirmek için çeşitli farklı girişimler oldu ve bunlardan bazıları bugün hala kullanılmaktadır.

Fren balataları nasıl çalışır?

Aracınızın tekerleğine baktığınızda fren sisteminizi oluşturan birkaç farklı parça görürsünüz. Fren sisteminizin her tekerlekteki en büyük parçası fren diskidir (veya rotor). Bu, freninizin dönen kısmıdır ve fren balatanız aracınızın hareket etmesini durdurmak için rotora basınç uygular.

Fren balatalarını ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Ortalama olarak, fren balatalarınız her 50.000 milde bir değiştirilmelidir, ancak bu sayı çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde dalgalanabilir. Örneğin, metropolitan bir bölgede agresif bir şekilde kullanılan bir araç, frenlerini ne kadar az kullanacakları nedeniyle zamanının çoğunu otoyolda geçiren bir araçtan daha erken yeni fren balatalarına ihtiyaç duyacaktır.

Farklı fren balatası türleri var mı?

Evet, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı fren balatası türü vardır. Bunlar yarı metalikten seramiğe kadar değişir ve hepsinin farklı fiyat noktaları ve performans gereksinimleri vardır. Kullandığınız aracın türü, ne tür bir fren balatasına ihtiyacınız olduğunu büyük ölçüde belirleyecektir; üst düzey performans araçları performans frenlemesine ihtiyaç duyarken, normal bir günlük binek araç, şehir içi sürüşün sunduğu sürekli kalkış ve duruşlarla daha iyi başa çıkabilen frenlere ihtiyaç duyacaktır.

Frenlerimi ne sıklıkla kontrol ettirmeliyim?

Daha sık olmasa da yılda en az bir kez frenlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu yine sürüş tarzınıza ve çevrenize bağlıdır. Bazen frenler çok az belirti göstererek veya hiç belirti göstermeden aşınabilir ve aracınızda yüksek maliyetli acil fren çalışması yaptırmak zorunda kalacağınız bir noktaya gelmek istemezsiniz.

Fren balatalarımı kendim değiştirebilir miyim?
Evet, fren balatalarınızı kesinlikle kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için gerekli ekipmana ve bilgiye sahip olduğunuz sürece fren balatası değişimi oldukça kolaydır. Fren balatalarını kendiniz değiştirmek için aşağıdaki ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır:

  • Yeni Fren Balataları
  • Araba Krikosu ve Standları
  • Lastik Demiri (Bijon Anahtarı)
  • Cırcır ve Lokma Seti
  • Tork Anahtarı
  • Fren Balatası Dağıtıcı veya C-Kelepçe
  • Alyan/Torx Seti
  • Eldivenler
  • Maske
  • Güvenlik Gözlükleri

Fren Balatasi 1 1
Fren balatalarını değiştirmek ne kadar sürer?

Fren balatalarını değiştirmek için gereken süre 15 dakika ile bir saat arasında değişir. Bu gerçekten deneyime, değiştirilecek balata miktarına ve ne kadar yardım aldığınıza bağlıdır. Daha az deneyimli kişiler bir veya iki balata değiştirdikten sonra daha hızlı hareket edebilmelidir.

Fren onarımı veya değişimi için özel tamir atölyeleri var mı?

Sadece fren onarımı ihtiyaçları için kurulmuş özel atölyeler olsa da, neredeyse tüm oto tamir atölyeleri fren sorunlarınızı çözebilecek bilgi ve beceriye sahiptir. Bir fren tamir atölyesi seçerken en büyük faktörler itibar ve kolaylıktır.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment