Fren balataları genellikle farklı organik, metalik, seramik bileşiklerden yapılır. Malzeme, pedala basıldığında fren balatası ile fren balatası arasında sürtünme sağlamak üzere tasarlanmıştır. Aracın fren sisteminin önemli bir parçasıdır ve disk ile balata arasında sürtünme oluşturarak durma mesafesini azaltmaya yardımcı olurlar. Fren balataları ayrıca aşırı ısınma veya frenlemeden kaynaklanan aşırı ısınmanın yanı sıra rotor korozyonunun neden olabileceği fren aşınmasını önlemeye yardımcı olur. Fren balataları Önemli Noktalar ve Öneriler.

Aşınmış Fren Balataları

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren balatalarındaki malzemeler ve işlevleri

Bir fren balatası genellikle farklı organik ve metalik bileşiklerden yapılır.

Fren pedalına basıldığında, balata fren diskine baskı yapar ve sürtünme oluşturur. Fren balataları , disk ile balata arasında sürtünme yaratarak fren mesafesini kısaltmaya yardımcı oldukları için araçlarda gereklidir . Fren balataları ayrıca aşırı yüklemeden kaynaklanabilecek fren aşınmasını önlemeye yardımcı olur.

Fren balatası bileşimi

Frenler, üretimlerinde kullanılan bileşenler açısından tarihleri ​​boyunca sonsuz dönüşümlere maruz kalmıştır. Bu farklılıklar minimum hijyen, kontaminasyon ve hatta güvenlik gereksinimlerini karşılamayan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Asbest ya da asbest, uzun zaman önce kullanılan malzemeler arasında yer alan bir bileşikti. Yapılan araştırmalar sonunda sağlığa zararlı olduğu ve ayrıca kanserojen özelliği olduğu gösterildi. Şu anda üreticilerin teknolojisi, kirlilik önleme düzenlemeleri sayesinde fren balatalarını çevreye (ve kendimize) daha saygılı hale getirmeyi hedefliyor.

PWR FREN BALATALARI, çevreye zararlı maddeleri ortadan kaldıran bu avangart ve sürdürülebilir ürünü geliştirerek bir adım daha ileri gitti. Bakır, nikel veya başka herhangi bir kirletici madde kullanılmaz ve hatta daha da ileri giderek “Yaprak İşareti” N seviyesine ulaştık.

Fren bakımı

Fren balataları Aracınızın fren sisteminin en önemli parçalarıdır. Gerektiğinde aracınızı güvenli bir şekilde durdurabilmeniz için çok çabuk aşınmamaları için fren balatalarınızın bakımını yapmanız önemlidir . Bunu yapmanın en iyi yolu, bunları düzenli olarak aşınma belirtileri açısından kontrol etmek ve gerekirse değiştirmektir.

Fren Balatasi 1024X576 1

Fren Balatası Ömrü

Değiştirilmeleri gerekiyor mu?

Fren balatalarınızı düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir, böylece aşınmazlar ve bir araba kazasına neden olmazlar. Fren balatalarınızı zaman zaman değiştirmek, kazalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sorunları önceden inceleyin

Frenlerinizi kontrol etmek, her yıl ve her ay yapılması gereken rutin bir prosedürdür.

Onlarla ilgili bir sorundan kaçınmak için frenlerinizi kontrol etmeniz önemlidir. Sadece harici bir özellik olmayıp, sürücü ve yolcuları olası kazalardan da korur. Araba frenleri, güvenli bir sürüş deneyimi sağlamada çok önemlidir. Araba fren sistemleri dört temel bileşenden oluşur: fren balataları, fren diskleri, hidrolik sistem (fren hatları) ve ana silindir. Fren balataları ve diskleri, aracın üreticisine ve modeline motoruna bağlı olarak tasarıma bağlı olarak çeşitli tasarım ve malzemelere sahiptir. Hidrolik sistem genellikle tüm fren hatlarından geçen hidrolik sıvı veya hidrolik yağı kullanır. Sonuç olarak, frenlerin çalıştırılmasından ve açılmasından ana silindir sorumludur.

Sürtünme malzemesini birkaç ayda bir kontrol etme

İyi durumda olduklarından emin olmak için frenlerinizin ve sistemlerinin sürtünme malzemelerini periyodik olarak kontrol etmek önemlidir. Sürtünme malzemesi, metal yüzeylere sürtünen ve sıkıştırıldığında ısı üreten preslenmiş malzemelerin farklı karışımlarıdır. Kinetik enerjiyi ısıya dönüştürerek aracı hızlı bir şekilde durdurmanıza yardımcı olur.

Frenler sadece otomobiller için değil her türlü araç için gereklidir.

Araçların zamanında yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Fren balataları, bir aracı zamanında durdurmaya yardımcı olan bir fren sisteminin parçasıdır. Şehir içi araba frenleri, metal fren balatalarından daha iyi durma gücü ve dayanıklılık sundukları için genellikle seramik fren balatalarından yapılır.

Yüksek Performanslı Fren Balataları

Yüksek Performanslı  fren balatalarımızda bulunan organik bileşik sayesinde, yüksek sürtünme katsayısı ve harika bir tutuş elde ediyoruz. Böylece öngörülemeyen herhangi bir olay karşısında risk durumlarında bir azalma sağlamakta ve bize bir frenleme bonusu vermektedir.

● Zayıflamayan, güçlü ve aşamalı frenleme ile spor frenler.

● Islak zeminde minimum verimlilik kaybı.

● Fren diskinde agresif olmayan fren balataları.

● Aracın güvenliğini arttırır.

Fren balataları, günlük kullanım konforunu artırmak için gerekli tüm aksesuarlar, radyal pahlar ve gürültü önleyici plakalarla donatılmıştır.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment