Hafif ticari araçlar, yük ve yolcu taşıyan farklı modellerdeki araçlardır. Bu araçların fren sistemleri, yük taşıma kapasiteleri ve araç güvenliklerine göre özel oluşturulur. Fren balataları imalatı araçların beklentilerine göre özenle yapılmaktadır.

Her fren balatası markası farklı formüller kullanabilmekte ve yumuşak ya da sert balata çeşitleri üretebilmektedir. Hafif ticari vasıtalar için fren balatası imalatında, frenleme sisteminde ses oluşturmayacak özelliğe sahip olmasına dikkat edilir.

Fren balatalarının üretim süreci bazı temel aşamalara dayanmaktadır: karıştırma, kalıplama ve sertleştirme. Bu aşamaların gerçekleştirilme şekli ve teknolojisi, farklı kalite seviyelerine ve üretim oranlarına sahip ürünlere yol açar. Karıştırma şimdiye kadar hafife alındı. Bununla birlikte, kuru karıştırmada tozların elektrostatik yüklenmesine ilişkin bilgi, karışımların daha iyi karıştırılması ve homojenliğinin sağlanması için bu önemli aşamanın iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Pozitif ve tekli kalıplar, en iyi kaliteyi elde etmenin ve üretim aşamasını kısaltmanın yolu olduğu gibi, üretim hızının konvektif fırınlara göre daha hızlı artmasını sağlayan kızılötesi tünel fırınlardır.

balara resim

Hafif Ticari Vasıtaların Fiyatları

Hafif ticari araç fren balatalarının imalatındaki püf noktalarından birisi, tozlanmanın en az olmasını sağlayabilmektir. Kaliteli fren balataları ses oluşturmayan, güvenli durmayı sağlayan ve aşırı ısınmaya karşı dayanıklı olan balata çeşitleridir.

Hafif ticari vasıtaların fren balata fiyatları, diğer araç türlerine göre farklı olurken, kendi sınıfı içesinde de marka ve modele göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kalite fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.

Hafif Ticari Vasıtaların Fiyat Aralığı

Ağır vasıta fren balatası imalatı ve fiyatları ile hafif ticari binek vasıta fren balataları arasında farklılık açıkça görülebilmektedir. Aracınızın fren balatasını değiştireceğiniz zaman, araç marka ve modeline göre kaliteli fren balata markalarını, fiyatlarını karşılaştırmalısınız.

Hafif ticari araçlarda güvenliği üst seviyede tutmak istiyorsanız, fren balatasını fiyatına göre değil kalitesine göre seçmelisiniz. Piyasada çok fazla, fren balatası markası ve çeşidi bulunduğu için fiyat aralıkları çok değişkendir. Önce kalitesine sonra fiyatına göre seçim yapılmalıdır.

fren balatası imalatı

fren balatası imalatı

Fren Balatası Bakımı Ve Montajı

Ticari vasıtaların fren balatası bakımları düzenli yapılmalıdır. Fren balatalarının yapısında meydana gelen bozulmalar ya da balataların bitmesi, güvenlik sorununa neden olacaktır. Frenleme yaparken ses oluştuğu fark edildiğinde, bunun balata sorunundan kaynaklanabileceği bilinmelidir.

Hafif ticari araç fren balataları üretimlerindeki en önemli püf noktası, balataların ısıya dayanıklı ve yumuşak olarak üretilerek, ses oluşturmamasına dikkat edilmesidir. Fren bakımlarında şu detaylar incelenmelidir.

  • Fren balatası kalınlığı,
  • Piston,
  • Frenlerde oluşan ısınma,
  • Fren hortumlarının sağlamlığı,
  • Kaliper kontrolü,

Hafif ticari vasıtalarda, fren bakımları yapılırken bu kontroller yapıldığında, fren sistemi yenilenmiş ve güvenli hale getirilmiş olur. Fren balatalarında meydana gelen bazı sorunlar, fren sisteminin diğer bölümlerine de zarar verebilecektir. Fren balatası imalatı yapan üreticiler, ürün kalitesi için belirlenen tüm püf noktalara dikkat ederler.

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binek araçların fren balatası sorunlarının tespiti için fren bakımlarında ilk önce kaliper kontrolü yapılır. Hafif ticari vasıtalarda fren balatalarındaki, aşınma, yanlış montaj ya da korozyon gibi etkiler, fren sisteminin bozulmasına neden olur.

Fren balatası ile disk arasına girecek olan toz ya da kirlenmeye yol açacak maddeler temizlenmelidir. Fren bakımında buna dikkat edilmeli ve temizleme işlemleri hava ile yapılmalıdır. Frenleme sisteminde, balata, kalipere temas eder ve yüzeyde kirlenmelere neden olur. Kirlenme, fren bakımlarında mutlaka temizlenmelidir.

Hafif Ticari Vasıtalarda Metal Fren Balatalarının Tercih Edilme Nedenleri

Fren balatası imalatçıları, araç türlerine üretim yapmaktadır. Araçların markasına, modeline ve frenleme sistemi beklentilerine göre, organik, seramik ve metal fren balataları üretimi yapılır. Metal fren balataları, hafif ticari vasıtalarda en çok tercih edilen balata türleridir. Fren balata imalatında, malzeme karışımları içerisinde, çelik, bakır ve kompozit alaşımlar yer almaktadır.

Hafif ticari vasıtalarda metal fren balatalarının tercih edilme nedenleri şunlardır;

  • Sıcağa karşı dayanıklıdır ve ısındığında çabuk soğuma sağlar,
  • Dayanıklılık oranı daha yüksektir,

Metal fren balatalarının dezavantajları da vardır. Bunlar, belirli bir kullanım süresinden sonra sürtünme sesi duyulmaya başlamasıdır.

Facebook Sayfamız

PWRBALATA

About the Author: pwradmin

Leave A Comment