Hafif ticari araçlar, yük ve yolcu taşıyan farklı modellerdeki araçlardır. Bu araçların fren sistemleri, yük taşıma kapasiteleri ve araç güvenliklerine göre özel oluşturulur. Fren balataları imalatı araçların beklentilerine göre özenle yapılmaktadır. Hafif ticari vasıtalar için fren balatası nasıl olmalı bu yazımızda açıklamaya çalıştık.

Her fren balatası markası farklı formüller kullanabilmekte ve yumuşak ya da sert balata çeşitleri üretebilmektedir. Hafif ticari vasıtalar için fren balatası imalatında, frenleme sisteminde ses oluşturmayacak özelliğe sahip olmasına dikkat edilir.

Fren balatalarının üretim süreci bazı temel aşamalara dayanmaktadır: karıştırma, kalıplama ve sertleştirme. Bu aşamaların gerçekleştirilme şekli ve teknolojisi, farklı kalite seviyelerine ve üretim oranlarına sahip ürünlere yol açar. Karıştırma şimdiye kadar hafife alındı. Bununla birlikte, kuru karıştırmada tozların elektrostatik yüklenmesine ilişkin bilgi, karışımların daha iyi karıştırılması ve homojenliğinin sağlanması için bu önemli aşamanın iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Pozitif ve tekli kalıplar, en iyi kaliteyi elde etmenin ve üretim aşamasını kısaltmanın yolu olduğu gibi, üretim hızının konvektif fırınlara göre daha hızlı artmasını sağlayan kızılötesi tünel fırınlardır.

Ticari Vasıtalar İçin Fren Balatası

Balara Resim

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatalarını Değiştirme Zamanının Geldiğini Gösteren 6 İşaret

Hafif Ticari Vasıtaların Fiyatları

Hafif ticari araç fren balatalarının imalatındaki püf noktalarından birisi, tozlanmanın en az olmasını sağlayabilmektir. Kaliteli fren balataları ses oluşturmayan, güvenli durmayı sağlayan ve aşırı ısınmaya karşı dayanıklı olan balata çeşitleridir.

Hafif ticari vasıtaların fren balata fiyatları, diğer araç türlerine göre farklı olurken, kendi sınıfı içesinde de marka ve modele göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kalite fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.

Hafif Ticari Vasıtaların Fiyat Aralığı

Ağır vasıta fren balatası imalatı ve fiyatları ile hafif ticari binek vasıta fren balataları arasında farklılık açıkça görülebilmektedir. Aracınızın fren balatasını değiştireceğiniz zaman, araç marka ve modeline göre kaliteli fren balata markalarını, fiyatlarını karşılaştırmalısınız.

Hafif ticari araçlarda güvenliği üst seviyede tutmak istiyorsanız, fren balatasını fiyatına göre değil kalitesine göre seçmelisiniz. Piyasada çok fazla, fren balatası markası ve çeşidi bulunduğu için fiyat aralıkları çok değişkendir. Önce kalitesine sonra fiyatına göre seçim yapılmalıdır.

Fren Balatası Imalatı

Fren Balatası Imalatı

Hafif Ticari Vasıtalar İçin Fren Balatası İmalatı

Ticari araçlar için fren balatası, ağır yük taşıma kapasitesine ve sık sık fren yapma gereksinimine uygun olarak tasarlanmalıdır. Özellikle:

 • Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalıdır. Ticari araçlar genellikle uzun yolculuklar yaparlar ve fren balataları sürekli olarak yüksek sıcaklıklara maruz kalır.
 • İyi bir fren gücü sunmalıdır. Ticari araçlar genellikle ağır yük taşırlar ve hızlı bir şekilde fren yapma gereksinimine sahiptirler.
 • Uzun ömürlü olmalıdır. Ticari araçlar sık sık kullanılır ve fren balataları da daha sık değiştirilmelidir.
 • Yüksek mukavemetli olmalıdır. Ticari araçlar genellikle ağır yük taşırlar ve fren balatalarının yüksek mukavemetli olması gerekir.

Ticari araçlar için fren balatasının seçiminde, özellikle araç kullanım amacına ve yoğunluğuna göre özel olarak tasarlanmış olan fren balatası tercih etmeniz önerilir.

Fren Balatası Bakımı Ve Montajı

Ticari vasıtaların fren balatası bakımları düzenli yapılmalıdır. Fren balatalarının yapısında meydana gelen bozulmalar ya da balataların bitmesi, güvenlik sorununa neden olacaktır. Frenleme yaparken ses oluştuğu fark edildiğinde, bunun balata sorunundan kaynaklanabileceği bilinmelidir.

Hafif ticari araç fren balataları üretimlerindeki en önemli püf noktası, balataların ısıya dayanıklı ve yumuşak olarak üretilerek, ses oluşturmamasına dikkat edilmesidir. Fren bakımlarında şu detaylar incelenmelidir.

 • Fren balatası kalınlığı,
 • Piston,
 • Frenlerde oluşan ısınma,
 • Fren hortumlarının sağlamlığı,
 • Kaliper kontrolü,

Hafif ticari vasıtalarda, fren bakımları yapılırken bu kontroller yapıldığında, fren sistemi yenilenmiş ve güvenli hale getirilmiş olur. Fren balatalarında meydana gelen bazı sorunlar, fren sisteminin diğer bölümlerine de zarar verebilecektir. Fren balatası imalatı yapan üreticiler, ürün kalitesi için belirlenen tüm püf noktalara dikkat ederler.

5006 700X700 1

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binek araçların fren balatası sorunlarının tespiti için fren bakımlarında ilk önce kaliper kontrolü yapılır. Hafif ticari vasıtalarda fren balatalarındaki, aşınma, yanlış montaj ya da korozyon gibi etkiler, fren sisteminin bozulmasına neden olur.

Fren balatası ile disk arasına girecek olan toz ya da kirlenmeye yol açacak maddeler temizlenmelidir. Fren bakımında buna dikkat edilmeli ve temizleme işlemleri hava ile yapılmalıdır. Frenleme sisteminde, balata, kalipere temas eder ve yüzeyde kirlenmelere neden olur. Kirlenme, fren bakımlarında mutlaka temizlenmelidir.

Hafif Ticari Vasıtalarda Metal Fren Balatalarının Tercih Edilme Nedenleri

Fren balatası imalatçıları, araç türlerine üretim yapmaktadır. Araçların markasına, modeline ve frenleme sistemi beklentilerine göre, organik, seramik ve metal fren balataları üretimi yapılır. Metal fren balataları, hafif ticari vasıtalarda en çok tercih edilen balata türleridir. Fren balata imalatında, malzeme karışımları içerisinde, çelik, bakır ve kompozit alaşımlar yer almaktadır.

Hafif ticari vasıtalarda metal fren balatalarının tercih edilme nedenleri şunlardır;

 • Sıcağa karşı dayanıklıdır ve ısındığında çabuk soğuma sağlar,
 • Dayanıklılık oranı daha yüksektir,

Metal fren balatalarının dezavantajları da vardır. Bunlar, belirli bir kullanım süresinden sonra sürtünme sesi duyulmaya başlamasıdır.

 • Fren balatalarının sıklıkla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Özellikle ağır yük taşıyan ve sık sık fren yapan araçlar için daha sık değiştirilmeleri gerekir.
 • Fren balatalarının arkasındaki metal parçaların (fren diskleri) da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Eğer bu parçalar çok kalınlaşmışsa veya çok incelemişse, yeni bir takım fren balatası ile birlikte değiştirilmelidir.
 • Fren balatalarının değiştirilirken aynı marka ve modeli kullanmaya çalışın. Bu, araç performansının en iyi şekilde korunmasını sağlar.
 • Fren balatalarının sadece yetkili bir serviste değiştirilmesini sağlayın. Bu, güvenliğinizi ve araç performansının en iyi şekilde korunmasını sağlar.

Facebook Sayfamız

PWRBALATA

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment