Yolda güvenli ve güvenilir frenleme sağlayan yüksek kaliteli, dayanıklı fren balatalarının üretimi, büyük özen ve karmaşık ayrıntılara dikkat gerektirir. En yüksek kaliteyi sağlamak için sıkı kalite kontrol ve ürün testi ile birlikte şirket içi üretim mutlak bir zorunluluktur. Hangi küçük şeylerin en büyük farkı yarattığını bilmek ister misiniz? Bu dört gereksinim, ürünün temel unsurları olarak listemizin başında yer almaktadır. İyi bir fren balatası nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazıda vermeye çalıştık.

 • Sürtünme malzemesinin bileşimi veya formülasyonu, tüm hızlarda etkin bir şekilde fren yapabilmesi için söz konusu aracın boyutunu, ağırlığını ve maksimum hızını dikkate almalıdır.
 • Yüksek kaliteli klipsler ve yaylar, yastığın kumpas içinde kalmasına yardımcı olur
 • Destek plakası ve sürtünme malzemesi arasında güvenli bir bağlantı. İstediğiniz son şey, sürtünme malzemesinin destek plakasından ayrılmasıdır.
 • Şimlerin gürültü sönümleme özellikleri, titreşimi ve gürültü seviyelerini düşük tutar.

Fren Range 1635556615148

FREN DİSKLERİ 101: KULLANIŞLI KONTROL LİSTENİZ

Optimum bir fren sisteminin bir diğer önemli parçası da fren diskinizdir. Fren balatası ile birlikte fren torkunu üretir. Bu kuvvet tekerlek göbeğine ve janta iletilir. Frenleme sırasında aracın kinetik enerjisi ısıya dönüştürülerek etkin bir hız düşüşü sağlanır. Fren disklerinin sürtünme halkasının yokuş aşağı sürüş sırasında 700°C’ye kadar yüksek sıcaklıklara ulaşabileceğini biliyor muydunuz? Günlük yol kullanımı için garantili kaliteli ürünler için aşağıdaki üç özelliği göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

 • Metalin kendisi ve döküm süreci: hava cepleri veya kötü metal sürtünme kabiliyetini azaltabilir
 • Diski doğru ve eşit şekilde şekillendiren işleme süreci
 • Üretilen ısıyı dağıtabilen iyi bir havalandırma sistemi

12 ADIMDA FREN BALATALARININ GELİŞTİRİLMESİ

 Hammaddeden tamamen işlevsel fren balatasına kadar, verimli sürtünme balatalarının geliştirilmesi, yarış pistinde düzenli kontroller, testler ve titiz laboratuvar ve saha egzersizlerini içeren modern bir süreçtir. Yolda kullanım için yüksek kaliteli fren balataları üretmek için üretim sürecinin hangi adımlarının devreye girdiğini öğrenin.

 1. Mühendisler, en yüksek kalitede sürtünme balatası bileşimini üretmek için laboratuvarda doğru hammadde kombinasyonunu test eder ve seçer.
 2. Mühendisler, en iyi NVH (fren gürültüsü, titreşim ve sertlik) performansını elde etmek için sürtünme malzemelerini ve balata tasarımını optimize ederek işe başlar. Bu, pah ve yuva eklemeyi içerebilir.
 3. Taşıyıcı plaka delinmiştir. Büyük çelik bobinler, paslanmayı önlemek için yağlanır ve asitlenir. Ölçüler kontrol edilir.
 4. Pimler ve fikstürler gibi özel özellikler işlenir.
 5. Arka plaka, kusurları gidermek için püskürtülür ve yıkanır.
 6. Sürtünme malzemesinin bileşenleri ölçülür ve özel bir karıştırıcıya yerleştirilir.
 7. Karışım, diskler halinde preslenir ve taşıyıcı plakalar üzerine kalıplanır.
 8. Destek plakaları, üzerinde sürtünme malzemesi bulunan bir kalıba yerleştirilir.
 9. Fren balataları sertleşmesi için fırına yerleştirilir. Bu ısı reçineleri, bağlayıcıları ve diğer bileşenleri aktive eder ve katılaştırır. Bu, kauçuğun tüm ömrü boyunca sabit performans anlamına gelir.
 10. Pahlar ve yuvalar fren balatalarında kesilir. Doğru yüksekliğe kadar zımparalanacaklar.
 11. Kauçuklar, aşırı ısı ve basınçla kavurma işleminde gazdan arındırılır.
 12. Son olarak, pedler yüksek sıcaklığa dayanıklı sprey boya veya toz ile kaplanır. Bazı pedler, arka plaka üzerinde bir kaplama ile gelir.

Shutterstock 339036905

ŞİRKET İÇİ ÜRETİM NASIL FARK YARATIR?

Şirket içi geliştirme, test etme ve doğrulama, özellikle büyük miktarlarda sürtünme malzemeleri üretirken ürün kalitesi, tutarlılık ve kontrol açısından dünya çapında bir fark yaratır. Birinci sınıf makinelerle desteklenen, özenle kontrol edilen, modernize edilmiş bir süreç, normal fren ürünlerini, yoğun kullanımdan sonra daha uzun ömür, daha yüksek kalite ve aşınmaya karşı daha fazla direnç sergileyen birinci sınıf frenlerden ayırır. Fren balatası üreticisinin avantajı, sürtünme balatalarının A’dan Z’ye nasıl geliştirildiğini ve üretim hattından hangi durumda çıktıklarını tam olarak bilmesidir. Ama en büyük avantaj? Güvenilirlik.

Ancak, her fren balatası üreticisi bu teoriyi uygulamaya koymaz: böylesine üst düzey bir üretim sürecini denetlemek çok fazla kontrol, testleri takip etmek için bir laboratuvar ve önemli bir şirket içi taahhüt gerektirir.  Tüm bunlar, uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış, test edilmiş ve onaylanmış ürünlerle uğraştığınızı bilmeniz için.

İster ticari kullanım ister yarış için olsun, PWR Balata’nın kaliteli fren balataları üretimindeki uzmanlığı, fren balataları, diskler ve hortumlardan hidroliğe, fren sıvılarına, fren pabuçlarına ve maksi kitlere kadar geniş bir yelpazede kaliteli frenle ilgili ürünler sunmamızı sağlamıştır. Dünyadaki hemen hemen her büyük araç üreticisiyle çalışarak, rakipsiz satış sonrası kapsama alanı sağlamak için teklifimizi küresel olarak sürekli genişletiyoruz. İyi bir fren balatası nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazıda vermeye çalıştık.

FREN BALATALARI: PAZAR LİDERİ KAPSAMA ALANI

 • OE kalite bileşikleri
 • OES aksesuarları
 • gürültü önleyici özellikler

AKSESUARLAR

 • Mükemmel eşleşme ile yüksek kalite
 • Hızlı ve kolay montaj

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment