Araçlarda fren pedalına basıldığı zaman disk yüzeyine baskı yapan parçaya verilen isim fren balatasıdır. Fren balatalarının üretiminde genel olarak bakır, barit, pirinç tozu, reçine ve grafit gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemeler çeşitli oranlar ile bir araya getirilir ve preslenerek fren balatası üretilir.

Fren balatası belli aralıklarla değiştirilmelidir. Bu değişim ile hem güvenlik önlemleri alınır hem de aracın ömrü uzatılır. Fren balatasının değişimi oldukça büyük önem arz eder. Fren balatasının aşındığı, fren pedalına basıldığında gelen sesten çok rahat bir şekilde anlaşılabilir.

Frenleme esnasında rahatsız edici bir ses geliyorsa eğer fren balatasının değişimi yapılmalıdır. Değişim sırasında uzman desteği almak her zaman için daha sağlıklıdır.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Balatası Nasıl Değiştirilir?

Fren balatası değişimi yapılmadan önce aracın şasi numarasıyla aynı parçanın temin edilmesi gerekiyor. Her marka ve modelin birbirinden farklı fren balatası vardır. Parça temin edildikten sonra dahi araçtan çıkartılan parçayla aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Fren balatası değişimi şu şekilde yapılır;

  • İlk olarak araç havaya kaldırılır.
  • Tekerlekler sökülür.
  • Kaliperin arkasında bulunan üst ve alt cıvatayı lokma yardımıyla çıkartın.
  • Kaliperi yerinden çıkartın. Ancak fren hortumlarıyla beraber aşağıya sarkıtmayın. Helezonlara bir çengel yardımıyla asın. Eğer sarkıtırsanız fren hava yapar.
  • Disklerin üzerinde boşa çıkan balataları elinizle çekerek çıkartın.
  • Yeni balataları yerine takın.
  • Kaliperi takın ve cıvatalarını sıkın.
  • Tekerleği yerine takın.

Fren balatasının değişim işlemi oldukça basit ve kısa sürelidir. Değişim esnasında uzmanlardan yardım almak her zaman sağlıklıdır.

Fren Balatası Değişimi Fiyatı Nedir?

Fren balatası değişiminde hem balata hem de işçilik ücreti alınır. Ancak araç kullanıcısı balatayı temin ederse daha uygun fiyatlı olarak değişim yaptırabilir. Genel olarak balata değişiminde fiyat, balatanın fiyatına göre değişiklik gösterir. Balata fiyatının üzerinde işçilik tutarı da eklenerek ortaya bir fiyat çıkartılır.

Fren Balatası Değişimi Uzun Sürer Mi?

Fren balatalarının değişimi oldukça kısa sürer. Özellikle işinde oldukça iyi olan bir uzmana götürüldüğü zaman maksimum 20 dakika içerisinde dört tekerinde balatasının değişimi yapılır. Fren balatalarının değişimi ortalama 20-30 dakika sürer.

Fren Balatası Değişmezse Ne Olur?

Fren balatası bittiği zaman kesinlikle değişim yapılmalıdır. Fren balatası eskidiği zaman fren diskine yeteri kadar baskı uygulayamaz. Bu da frenlerin sağlıklı bir şekilde tutmasının önüne geçer. Eskiyen fren balatası değişmediği zaman frenler zayıflar ve fren mesafesi uzamaya başlar.

Fren Balatası Nasıl Kontrol Edilir?

Fren balatasının değişimi yapılmadan önce kontrollerin yapılmasında fayda vardır. Çünkü bitmesine daha uzunca vakit olan fren balataları, değişim yapıldığında ek bir masraf çıkartırlar. Bu sebepten dolayı balata değişimi yapılmadan önce kontrolleri yapılmalıdır.

Fren balatası kontrolünü yaparken fren pedalı kullanılır. Fren pedalına basıldığı vakit eğer ses geliyorsa fren balatası bitmiş demektir. Ayrıca tekerlek sökülerek de fren balatası kontrolü yapılır. Tekerlek yerinden çıkartılır ve balataya bakılır. Eğer balata kaliperin altında görünmeyecek kadar incelmişse bitmiş demektir.

Fren Balatası Değişimi Kaç KM?

Aracın belli bir KM’ye ulaştığında bakımlarının yapılması gerekiyor. Fren balatasında da bu durum bu şekildedir. Belli bir kilometreye ulaşan araçların fren balatası kontrol edilmeli ve değişimi yapılmalıdır.

Her kilometre bakımında fren balatalarının kontrolü yapılmalıdır. Genel olarak 40-50 bin kilometreye yapan bir aracın balatası kesinlikle değiştirilmelidir. Çünkü ortalama bir balatanın ömrü 40-40 bin kilometredir.

Olası bir durumun önüne geçmek adına her bakımda balatanın kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca frenleme esnasında çıkan sesinde takibi yapılıp, fren balatasının durumu kavranmalıdır.

Facebook Sayfamız

PWRBALATA

About the Author: pwradmin

Leave A Comment