Aracın güvenli ve insan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde kullanılır durumda olmasını sağlayan en önemli sistemler arasında frenler bulunur. Fren balatası ise güvenli sürüş deneyimi veren desteklerin bir parçasıdır. Gerekli bakımların yapılması ve zamanında işlemlerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi aksi bir durum olmadıkça frenlerle alakalı sorun yaşama ihtimalinizi en az seviyeye getirecektir.

Frenle alakalı olarak balatalarda bir eksiklik olması halinde ise mesafenin korunması veya durma adımlarında sorun yaşanması kaçınılmaz olur. Bakımı yaptırmadan uzun yola çıkmak ise ciddi şekilde risklere katlanmak gerektiği anlamına geleceğinden dolayı son derece hayati bir karar olacaktır.

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar?

 

Fren Balatasının Değişim Zamanı Nasıldır?

Düzenli şekilde bakımlarını yaptırdığınız aracınızın bu işlemler sırasında fren ve balata kontrollerini yaptırmanız da gereklidir. Bazı durumlarda atlanması bile ciddi eksiklik yaşanmasına neden olabilir. Diğer bakım ve kontrol işlemlerinde olduğu gibi frenler konusunda kilometre sınırlamasında bulunmak ve buna göre işlem yaptırmak önerilmeyen bir karar olacaktır.

Fazla dur kalk yaparak araç kullanan birisinin araç frenleri ile tam tersi kullanımı olan birininki aynı oranda eskimeyecektir. Yıpranma ihtimalini ve kişisel kullanımını düşünen bir sürücü ortalama ne zaman değişim ve kontrol yaptırması gerektiğini de kestirebilir. Uzman ve bu alanda değişim yapan birisine sorulduğunda alacağınız cevap ortalama 40 bin kilometre olacaktır.

Fren Balatasının Bittiğini Anlama Yolları Nelerdir?

Fren balatasının bittiğini anlamak için bazı basit yöntemler bulunur. Bu yöntemleri kullanarak aracınızın fren durumunu basit gözlemlerle anlama şansınız olur.

Bunlar kısaca:

  • Frenden ses gelip gelmemesi,
  • Frenlerin eskiden olduğu kadar iyi olmaması,
  • Fren pedalında aşağıdan kavrama durumu olması,
  • Jantların arasına bakıldığında bir parmaktan daha az mesafe olması

Gibi etmenler bu konuda en belirleyici olanlardır. Bu gibi durumlarda cevaplar yakın zamanda güvenli bir sürüş olması için kontrol edilmesi ve gerekli olduğunda değişim yapılması gerektiği konusunda cevap olacaktır.

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Balatasının Aşınma ve Bitme Oranları Nelerdir?

Frenlerin bitmeye başlamasının diğer anlamı aşınma olduğudur. Aşınma olduğunda frenlerin kuvvetinde eksiklik olduğu veya değişmesi gerektiği anlaşılır. Hafif aşınma olması halinde anlaşılması gereken fren balatasındaki kalınlığın ortalama 12-8 mm arasında olduğudur.

Normal aşınma olduğunu söyleyen bir ustanın anlatmak istediği ise 6 ile 4 mm arasında bir kalınlığın bulunduğudur. Değiştirme zamanının geldiği ve bittiğini anlatan aşınma seviyesi ise 3 veya 2 mm aralığında bir duruma geldiğidir. Bunu anlamak için gerekli kontrol ve gözlemler kadar ustanın değerlendirme yapması da gereklidir.

Fren Balatasının Değiştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Değişim işlemleri için önerilen süre ortalama 2 veya 3 saat sürmesine karşılık sadece değişimle sınırlandırılmaması gerekir. Çünkü gerekli kontrollerin yapılması ve değişim işlemlerinde herhangi bir sorun olmadığını anlamak adına bazı işlemlerin yapılması da önemlidir. Bunun için servis yoğunluğuna bağlı olarak yarım gün veya tam gün olarak zaman ayırmak daha doğru olacaktır. Aksi durumda planlarınızın aksaması söz konusu olabilir.

Fren Balatası Değişiminden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

Değişim işlemlerinden hemen sonra yapılan kontroller ve ustanın onay vermesi ile aracın kullanılmaya başlanması mümkündür. Ama kullanıcıların unutmaması gereken durum frenlerin yeni takılmış olmasından dolayı ani ve sert tepki verebilecekleridir.

Özellikle uzun yol trafiğinde aniden frene basmak gerektiğinde yeni değişim yapılmış bir balatası olan aracınızın sert şekilde durabileceği unutulamamalıdır. Buna göre hareket ederek bir süre aracınıza göre şekil almasını beklemek en doğru hareket olacağından acele edilmemelidir. Sürtünme sonucunda balatalar uygun sertliği alacaktır.

Facebook Sayfamız

PWRBALATA

About the Author: pwradmin

One Comment

  1. […] Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır? […]

Leave A Comment