Motorlu taşıtlar hayati öneme sahip ve fren sistemlerinin en önemli parçalardan biri olan fren balatası malzemesi? Sorusu her zaman merak konusudur. Dolayısı ile son derece önemli olan fren sistemlerinin kaliteli olarak görevini yürütmesi için fren balatalarının da kaliteli olması ve güven vermesi gerekir.

Fren Balatası Malzemesi

Bu yazı ilginizi çekebilir.

Satın Alacağınız Fren Balatası Nasıl Olmalı?

Araçlarda Kullanılan Fren Balatası Nedir?

Araba frenlerinde kullanılan fren balataları pek çok malzemenin bir araya gelmesiyle yapılır. Fren balatalarında aranan temel özellikler standartlara göre aşınma direnci ve sürtünme katsayısıdır. Fren balataları, frenleme sırasında sürtünme nedeniyle aşırı ısınır. Karoların frenleme etkisi çok yüksek sıcaklık nedeniyle değişebilir veya karolar mekanik deformasyona uğrayabilir. Fren balatasının performansını etkileyen parametrelerden biri balatanın homojenliğini sağlamada önemli faktörlerden biri olan karıştırma süresidir.

Fren balatasının Fonksiyonları Nelerdir?

Araç kullananlar çok iyi bilirler ki aracın güvenliği için fren sistemleri ve fren balataları büyük önem taşır. Bu kadar önemli olan sistem dahilindeki fren balatalarının da fonksiyonları her zaman önemsenir.

Motorlu araçların tamamında güvenle kullanılması gereken kaliteli fren balatalarının fonksiyonları şunlardır;

 • Çalışma disiplininde yüksek sürtünme hızına karşı dayanıklıdır
 • Sürtünme katsayısı sıcaklıktan, frenleme basıncından ve hızdan bağımsızdır veya sürtünme davranışındaki değişiklik küçüktür
 • Kaliteli balatalar yüksek sıcaklıklara dayanıklı olarak üretilir
 • Aynı zamanda yüksek ısı iletkenliğine sahiptir
 • İyi derecede korozyon direnci ve yüksek mekanik mukavemete sahiptir
 • Düşük ses seviyesine sahiptir ve mevsimsel şartlara karşı dayanıklıdır
 • Araçların seyir halindeyken bir anda durmasını sağlaması açısından yüksek kalitede ve aşınma direncine sahip olması beklenir.
Fren Balatası Imalatı

Fren Balatası Imalatı

Fren Balataları Türleri Nelerdir?

Fren balatası ürünleri, kullanıldıkları araç tipine göre değişiklik göstermektedir. Bunlar genel olarak ticari araçlar, ağır vasıtalar, binek otomobiller, yük ve yolcu taşıyan araçlardır. Aynı zamanda fren balataları, üretimde kullanılan malzeme cinsine göre de değişiklik göstermektedir.

Üretimine Göre Fren Balatası Çeşitleri

Fren balataları tek tip üretilmez ve kullanılacak olan araç kategorisine göre üretimi de değişiklik gösterebilir. Fren balataları farklı olmakla birlikte içerikte ürün dikkate alınmıştır.

Bu kapsamda kullanıldığı araca göre de değişen fren balatası türleri şunlardır;

 • Tamamen organik malzemeden üretilen fren balataları,
 • Daha dayanıklı olan ve seramik malzemeden üretilen fren balataları,
 • Uzun ömürlü olarak tasarlanan ve metal malzemeden üretilen fren balatası,

Her fren balatasının üretiminde kullanılan malzeme ve sebepleri farklıdır. Her türün kendine göre farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

Araçlarında fren balatalarından gelen sesi duymak istemeyenler seramik balataları tercih edebilirler. Organik fren balataları çevre dostu ürünler olup en uygun ve kaliteli fren balataları arasındadır. Metal fren balataları en çok kullanılan balatalardır. Isıya dayanıklıdır ve çabuk soğur. Her birinin farklı özellikleri, kalitesi ve fiyatı vardır.

Kaliteli Fren Balataları

Kaliteli Fren Balataları

Fren Balatası Üretimi

Fren balatası malzemesi toz metalürjisi alanı olarak özen ve itina ile üretilmektedir. Kaplama malzemeleri mikser, sıcak döküm presi ve sinterleme fırınından geçirilerek üretilir. Bileşimi oluşturan malzemeler önce mikserde homojen hale gelene kadar karıştırılır. Karıştırma işleminden sonra karışımın malzemeleri preslerin kalıp boşluğuna eşit miktarlarda dökülerek belirli bir basınç ve sıcaklıkta şekillendirilir.

Fren Balatası Üretiminde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Kalınlık taşlama, pah kırma, kanal açma ve delme işlemleri kaplamanın şeklini almış toz karışımlı taşlama merkezi ile yapılmakta olup, kullanılan makineler her bir kaplamayı bilinçli olarak %100 kontrol edebilmektedir. Sinterleme fırınının giriş ve çıkış kısımlarında astar malzemelerine atmosferdeki oksijenin etkisini önlemek için bütan gazı ile alev kalkanı oluşturulmuştur. Ön sinterleme, sinterleme ve soğutma işlemlerinden sonra fırın içerisindeki kaplama malzemesi konveyör bantlar üzerinde hareket ettirilerek sinterlenir.

Kaliteli olarak üretilen fren balatalarında genel olarak malzeme karışımı şöyledir;

 • Yüzde 20 oranında reçine malzemesi
 • Yüzde 15 oranında bakır malzeme
 • Yüzde %5 oranında alüminyum malzeme

Bunların dışında ise yüzde 10 oranında kaju, yüzde 5 grafit, yüzde 2,5 pirinç tozu ve yüzde 42,5 barit malzemesi kullanılmaktadır.

Pwr Ağır Vasıta Fren Balatası

Pwr Ağır Vasıta Fren Balatası

Kaliteli Fren Balatası Üretimi

Frenler, aracın hareketiyle oluşan kinetik enerjiyi emer ve onu termal enerjiye dönüştürür. Bunu yaparak, sürtünmeden kaynaklanan yüksek ısı, fren disklerinden ve balatalarından hızla uzaklaştırılmalıdır. Bu nedenle fren diskleri çok yüksek termal ve mekanik yüklere maruz kalmaktadır. Yüksek aşınma direnci, sertlik ve korozyon direnci gibi özelliklerinden dolayı maliyet göz önüne alındığında en uygun malzeme gri dökme demirdir.

Fren Balatalarının Ömrü Ne Kadardır?

Fren balatalarının değiştirilme süresi çoğunlukla aracın kullanımına bağlı olarak değişmekle birlikte aracın kat ettiği yol mesafesine göre de değişir. En iyi sürüş ile kullanılan araçlarda genel olarak fren balatalarının ömrü 60 bin kilometreyi bulur. Fren ömrünü kısaltan durumlar, genel olarak, sürekli şehir içi sürüş, sürekli ve seri dur kalk yapmak, aniden hızlanma ve yavaşlama, fren pedalına gereksiz yere sürekli basılması ve engebeli yollarda araçların sürekli kullanılması gibi durumlardır.

Pwr Fuar

Fren Balatası Ne İşe Yarar?

Bir fren balatasının ne işe yaradığını daha iyi anlamak için fren sisteminin nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olmakta fayda var. Frenlerin çalışması için birçok parçanın birbiriyle uyumlu çalışması gerekir.

Otomobillerde kullanılan disk frenler; Bir yastık, disk, çene, piston ve bağlantı parçalarından oluşur. Sürücü fren pedalına bastığında, piston ve kablolardan geçen hidrolik sıvısı, kaliperi harekete geçirerek balataların fren diskini sıkıştırmasına neden olur. Fren kaliperinde bir çift plaka arasına yerleştirilen fren diski sıkıştırılır ve sürtünme nedeniyle yavaşlama verir.

Kısacası fren balataları, fren uygulandığında fren diskini sıkıştırarak aracın durmasına neden olur. Kinetik enerjinin sürtünme ile ısıya dönüştüğü bu durumda, sürtünmeden kaynaklanan yüksek ısıya maruz kalan diski soğutmak için farklı hava kanalları kullanılır. Fren balatası malzemesi olarak kullanılan malzemeler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment