Araçlarda oluşan fren sesi sorunları balata sorunlarının sinyalini veriyor. Özellikle yüksek ötme, tıkırtı ve gıcırtı şeklinde olan seslerin frenle ilgili bir sorundan kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz. Kaliteli fren balataları imalatı ile üretilen malzemelerle bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkündür.

İçindekiler;

  • Fren balata fiyatları
  • Fren balata fiyat aralığı
  • Fren bakımı ve montajı
  • fren bakımında montaj önerileri
  • Fren bakımında dikkat edilmesi gerekenler
  • Fren bakımında nelere dikkat edilmelidir?
Fren balatası imalatı

Fren balatası imalatı

Fren Balata Fiyatları

Frende oluşan sorunların kaynağı montaj hatası ya da fren bileşenlerinin yanlış kullanımıdır. Yüksek korozyona maruz kalan ya da yamulan pimler, balatanın tozlanması ya da sıkışan balata sorunları nedeniyle fren sorunu ortaya çıkar. Disklerin ve balataların titreşiminde olan sorunlardan kurtulmanın yolu ise kaliteli fren balataları kullanmaktır. Ekonomik fiyata yüksek kalitede üretilen fren balataları uzun süreli sorun yaşanmamasını sağlar.

Fren Balata Fiyat Aralığı

Fren balata fiyatları için öncelikle aracın niteliği önemlidir. Hafif ticari binek ya da ağır vasıta araç balatası fiyatları farklılık gösterebilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken birincil unsur kalite, sonrasında fiyat olmalıdır. Aksi halde balatadan tasarruf etmek adına kalitesiz ürün kullanmak araca ve güvenliğinize zarar verebilir. Yoğun talep gören ağır vasıta fren balatası için kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Üretici firmadan uygun fiyata balata değişimi yapabilirsiniz.

Fren Bakımı ve Montajı

Fren bakımı ve montajında sistem kontrolü muhakkak yapılmalıdır. Özellikle balatalar sorunu hemen gözler önüne getiriyor. Balatada oluşan aşınma fren kaliperine etki eder. Arka plakanın hasarlı olması ise montajda yaşanan fazla basıncın sinyalini verir. Bazen disk üzerinde oluşan çarpık yapı ise titreşim kaynaklıdır. Fren bakımında bu detayları göz önünde bulundurduktan sonra ise fren sıvı kaçağı, piston, kaliper ve balata aşınma farkına bakılmalıdır.

fren balatası imalatı

fren balatası imalatı

Fren Bakımında Montaj Önerileri

Frende oluşan ses sorunlarının balata ile ilişkili olması olağandır. Bu nedenle fren bakımında sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak.

Fren bakımında;

  • Kaliper
  • Piston
  • Fren hortumu
  • Fren ısısı

Bu detayları inceleyerek fren bakımında nelerin sorun olduğunu tespit etmelisiniz. Böylelikle balata değişimi ile ticari vasıtaların fren balatası yenilenmiş olur.

Fren Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağır, ticari ya da binek araçlarda oluşan fren balata sorunları bazen diğer sisteminde bozulmasına yol açabiliyor. Aşınma, korozyon ve yanlış montaj sonucu aracınızı servise tekrar götürmek zorunda kalabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler ise bir binek araçların fren balatası için öncelikle kaliper kontrolüdür.

Kaliper içerisinde korozyon kaynaklı kir birikmesi olabiliyor. Balatanın temizlenmesi gereken bu durumda hava alması için nipelin açılması gerekir. Piston itme uygulaması için aparat kullanabilirsiniz. Balata kalipere temas ettiğinde yüzey kirlenir ve bu kısmı temizlemeniz önemlidir. Piston, conta, toz lastikleri ve diğer tüm parçalar kontrol edilmelidir.

Fren Bakımı ve Montajı Hakkında Püf Noktalar

Fren bakımında bazı püf noktalarını bilirseniz sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşer. O halde fren balatası montaj işleminde disk kalınlığının min. altı olmamasına, çarpık olmamasına dikkat etmelisiniz. İkinci önemli detay ise balatanın doğru seçimidir. Balata seçiminde üretici tavsiyesine uymanız önemlidir. Her araca özel üretilen kaliteli balatalar ile sorunsuz montaj yapılabilir.

Disk ve balata temasını aza indirgemek adına braket yardımıyla balata oturtulur. Üçüncü detay, fren hortumunun sıkışmadığından emin olmaktır. Hortumun özelliğini bozmamanız, katmanların hasar görmemesini sağlar. Hortumun ezilmesi, zarar görmesi sonucu hidrolik sıvı sızdırma olur. Kitlenme sorunu ise istenmeyen durumlar arasındadır. Tüm tavsiyelere uyulması halinde balata montajı sonrası aracın freninde sorun yaşanmaz.

PWR Balata bir Lögel Kuruluşudur.

About the Author: pwradmin

Leave A Comment