Motorlu taşıtların çalışması, hareket etmesi ve durması için çeşitli sistemler kullanılır. En önemli sistemlerden biriside fren sistemi ve fren balatalarıdır. Fren sisteminin bir bileşeni olan balatalar, araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan parçalardır.
Araçların türlerine göre farklı malzemelerden farklı tasarımlarla üretilir. Fren balataları imalatı araçların güvenli durmasının sağlayacak şekilde yapılır. Balata imalatında kullanılan malzemeler, araç tipine ve özel kullanım amacına göre seçilir.

Fren Balatası İmalatı

Fren Balatası İmalatı

Kaliteli Fren Balataları Fiyatları

Günümüzde, farklı firmaların, farklı malzemeler kullanarak, araç tiplerine göre fren balataları üretimi yaptığı görülmektedir. Araçlarda, frene basıldığı zaman balataların durmayı en iyi şekilde sağlaması, sürtünme sesi çıkarmaması, balata bileşenlerinde yer alan malzeme türüne bağlıdır.
Kaliteli fren balataları sürtünmeye karşı dayanıklı olan, oluşabilecek sıcaklığı absorbe edebilen balata türleridir. Fren balataları fiyatları, aracın markasına, modeline göre değişmektedir. Fiyatları, fren balatalarının kalitesi ve imalatında kullanılan malzeme bileşenleri etkilemektedir.

Kaliteli Fren Balataları Fiyat Aralığı

Ağır vasıta fren balatası fiyatları diğer araç modellerine göre daha yüksektir. Araçların güvenliği açısından en önemli parçalardan birisi olan fren balataları, kaliteli seçilmelidir. Araçların marka ve modeline göre fren balatası fiyat aralıkları, 50 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.
Bu fiyat değişkenliğinde, markadan daha çok kalite ve kullanılan malzeme türü etkili olmaktadır. Ağır vasıta türlerinde her zaman en kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Diğer araç türlerinde kaliteli fren balataları, güvenliğin artmasını sağlarken, balata ile disk sürtünmesinden dolayı ses oluşmasını önleyecektir.

Kaliteli Fren balataları

Kaliteli Fren balataları

Fren Balataları Çeşitleri

Fren balatası ürünleri, araç tiplerine göre çeşitlendirilmektedir. Bunlardan birisi de ticari vasıtaların fren balatası olarak karşımıza çıkar. Fren balataları, üretimde kullanılan malzeme türlerine göre çeşitlendiriliyor.

Fren balata çeşitleri şunlardır;

  • Organik fren balatası,
  • Seramik fren balatası,
  • Metal fren balatası,

Her fren balatasının üretiminde kullanılan malzeme ve tercih edilme nedenleri farklıdır. Her çeşidin sağladığı avantajlar ve dezavantajlarda birbirinden farklıdır. Araçlarında fren balata sesi duymak istemeyenler, seramik fren balatalarını tercih edebiliyor. Organik fren balataları, çevre dostu ürünlerdir ve en uygun, kaliteli fren balataları arasında gösterilir.
Metal fren balataları ise en yaygın kullanılan balata çeşitleridir. Sıcağa dayanıklıdır ve çabuk soğuma gösterir. Her birisinin özellikleri, kalitesi ve fiyatları farklıdır.

Fren Balatasının Görevi

Binek araçların fren balatası özel amaçlar haricinde, metal balata çeşitlerinden seçilir. Fren balatalarının tüm araçlardaki görevi, hareket halindeki aracı güvenli bir şeklide yavaşlatmak ve durma noktasına getirerek durmasını sağlamaktır.
Fren balataları, kampanalar ya da fren diskleri arasında sürtünme oluşturarak, dönme hareketinin yavaşlamasını sağlar. Sürtünmeden dolayı oluşacak ısının ve sesin en iyi şekilde absorbe edilmesi, fren balatasının kalitesine bağlıdır.
Araçlardaki güvenlik sistemlerinin başında gelir ve fren balatası zayıf olan araçlar trafikte güven vermez, her an olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

Fren balatalarının ömrü

Fren balatalarının ömrü

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar?

Fren balataları, yapılarına ve sürücülerin araç kullanırken fren yapma sıklıklarına göre kullanım ömürleri değişir. Araç türlerine göre balatalar özel ve kaliteli üretildiği için her araç için ortalama 20.000 km ile 40.000 km arası kullanım ömrü belirlenir. Fren balatasının ömrü şu değişkenlikler belirler.

  • Fren balatasının markası ve kalitesi,
  • Fren balatasının yumuşaklığı ya da sertliği,
  • Araç kullanım şekli,

Yumuşak yapıya sahip olan fren balataları daha kısa sürede biter ve ömrü kısa olur. Kullanılan malzemelerin sert olması, aşınmanın az olmasını ve fren balatası ömrünün uzun olmasını sağlar. Ancak sert fren balatalarının ses yapma ihtimali her zaman vardır. Seçim yaparken tüm yönleri göz önünde bulundurulmalıdır.

About the Author: pwradmin

One Comment

  1. […] durma sağlanabilmesi için fren sistemlerinin ve fren balatalarının kaliteli olması önemlidir. Kaliteli fren balataları kolay aşınmayan, ses oluşturmayan ve frene basıldığında, diske ya da kampanyana oluşturduğu […]

Leave A Comment