Motorlu taşıtların çalışması, hareket etmesi ve durması için çeşitli sistemler kullanılır. En önemli sistemlerden biriside fren sistemi ve fren balatalarıdır. Fren sisteminin bir bileşeni olan balatalar, araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan parçalardır.
Araçların türlerine göre farklı malzemelerden farklı tasarımlarla üretilir. Fren balataları imalatı araçların güvenli durmasının sağlayacak şekilde yapılır. Balata imalatında kullanılan malzemeler, araç tipine ve özel kullanım amacına göre seçilir. Araçların hareket edebilmesi ve durabilmesi için bazı sistemlere ihtiyaç duyulur. Bu sistemlerden birisi de fren balatalarıdır. Fren balataları, araçların yavaşlaması ve durması için gereken en önemli parçalardan biridir.

Fren Balatası İmalatı

Fren Balatası İmalatı

İlginizi Çekebilir Fren Balataları İmalatının Püf Noktaları

Kaliteli Fren Balataları Fiyatları

Günümüzde, farklı firmaların, farklı malzemeler kullanarak, araç tiplerine göre fren balataları üretimi yaptığı görülmektedir. Araçlarda, frene basıldığı zaman balataların durmayı en iyi şekilde sağlaması, sürtünme sesi çıkarmaması, balata bileşenlerinde yer alan malzeme türüne bağlıdır.
Kaliteli fren balataları sürtünmeye karşı dayanıklı olan, oluşabilecek sıcaklığı absorbe edebilen balata türleridir. Fren balataları fiyatları, aracın markasına, modeline göre değişmektedir. Fiyatları, fren balatalarının kalitesi ve imalatında kullanılan malzeme bileşenleri etkilemektedir.

Birçok firma fren balatası üretir. Bu firmalar farklı malzemeler kullandığı için farklı kalitede balatalar ortaya çıkar. Araçların doğru bir şekilde yavaşlaması ve durması için fren balatasının kaliteli olması gerekir. Kaliteli fren balataları, sürtünmeye karşı dayanıklı olup ortaya çıkan sıcaklıktan etkilenmez.

Fren balataları her araçta aynı olmaz. Aracın marka ve modeline göre fiyatlar değişiklik gösterir. Fren balatalarında kullanılan malzemeler ve içeriği ürünün fiyatını etkileyen önemli etmenlerdendir.

Fren Balatalarında Hangi Özellikleri Aramalıyım?

Yeni fren balatalarını ararken, arabanız için en iyi fren balatalarını bulmak için 7 noktayı göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. İhtiyacınız olan fren balatası tipi, sürüş tarzınıza ve koşullarınıza bağlıdır. Örneğin, işe gidip gelmek için tasarlanmış fren balataları nadiren yüksek sıcaklıklarla uğraşmak zorunda kalırken, yüksek performanslı araçlar için olanlar ise bir miktar sıcak ısırmaya ihtiyaç duyacaktır.

 1. Hava Durumu Performansı: İyi fren balataları, kuru, ıslak, çamurlu, sıcak veya soğuk olmasına bakılmaksızın tüm iklimlerde performans gösterebilmelidir.
 2. Cold Bite ve Hot Bite: Fren balatanız gerektiği gibi çalışmalı ve ister sıcak ister soğuk olsun ideal sürtünme sağlamalıdır.
 3. Maksimum Çalışma Sıcaklığı (MOT): Bu, fren balatasının parçalanma yoluyla güvensiz hale gelmeden önce okuyabileceği en yüksek sıcaklıktır.
 4. Sıcaklığa Sürtünme Tepkisi: Bu, normal frenlemeye kıyasla acil frenlemede aynı tepkiyi almak için pedala ne kadar kuvvet uygulamanız gerektiğini belirten bir sürtünme profilinde ölçülür.
 5. Balata ve Rotor Ömrü: Hem fren balatası hem de rotor aşınmaya meyillidir. Fren balatalarını devreye alırken rotorun yanı sıra balataların ne kadar dayanacak şekilde tasarlandığını da göz önünde bulundurmalısınız.
 6. Gürültü ve Titreşim: Fren balatasına bastırmanın ne kadar gürültü, titreşim ve hatta pedal hissine neden olacağını düşünmek isteyeceksiniz.
 7. Toz Seviyeleri: Fren balataları, daha sonra tekerleğinize yapışan toz toplayabilir.

Kaliteli Fren Balataları Fiyat Aralığı

Ağır vasıta fren balatası fiyatları diğer araç modellerine göre daha yüksektir. Araçların güvenliği açısından en önemli parçalardan birisi olan fren balataları, kaliteli seçilmelidir. Araçların marka ve modeline göre fren balatası fiyat aralıkları, 50 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.
Bu fiyat değişkenliğinde, markadan daha çok kalite ve kullanılan malzeme türü etkili olmaktadır. Ağır vasıta türlerinde her zaman en kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Diğer araç türlerinde kaliteli fren balataları, güvenliğin artmasını sağlarken, balata ile disk sürtünmesinden dolayı ses oluşmasını önleyecektir.

Kaliteli Fren Balataları

Kaliteli Fren Balataları

Fren Balataları Çeşitleri

Fren balatası ürünleri, araç tiplerine göre çeşitlendirilmektedir. Bunlardan birisi de ticari vasıtaların fren balatası olarak karşımıza çıkar. Fren balataları, üretimde kullanılan malzeme türlerine göre çeşitlendiriliyor. Fren balatası tek çeşit üretilmez. Fren balataları araç kategorisine göre değişiklik gösterebiliyor. Fren balataları çeşitlenirken içeriğindeki ürüne bakılır. Buna bağlı olarak fren balatalarının çeşidinin ömrü değişir. Fren balatalarının sunduğu avantaj ve dezavantajlar buna bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Fren balata çeşitleri şunlardır;

 • Organik fren balatası,
 • Seramik fren balatası,
 • Metal fren balatası,

Her fren balatasının üretiminde kullanılan malzeme ve tercih edilme nedenleri farklıdır. Her çeşidin sağladığı avantajlar ve dezavantajlarda birbirinden farklıdır. Araçlarında fren balata sesi duymak istemeyenler, seramik fren balatalarını tercih edebiliyor. Organik fren balataları, çevre dostu ürünlerdir ve en uygun, kaliteli fren balataları arasında gösterilir.
Metal fren balataları ise en yaygın kullanılan balata çeşitleridir. Sıcağa dayanıklıdır ve çabuk soğuma gösterir. Her birisinin özellikleri, kalitesi ve fiyatları farklıdır.

Fren Balatalarında Dikkate Alınacak Faktörler

Nasıl sürdüğünüzden ne sürdüğünüze kadar, aracınız için doğru Wagner fren balatasını seçmeye giden birçok faktör vardır. Sürüş alışkanlıklarınızı ve içinde bulunduğunuz koşulları değerlendirmek için zaman ayırmanız, doğru fren balatasını seçmenize yardımcı olacaktır.

Dikkate alınacak faktörler:

Araç

Ne tür bir araç kullanıyorsunuz? Şehir içinde gidip gelmek için kullanılan bir araç, çeken veya çeken bir araçtan veya acil durum aracından farklı frenleme gereksinimlerine sahiptir.

İklim

Ne tür bir ortamda araç kullanıyorsunuz? Dağlık mı, sıcak mı, soğuk mu? Bu koşulların tümü, fren balatası seçiminizi etkileyebilir.

Trafik

Çok fazla dur-kalk şehir içi sürüş mü yapıyorsunuz yoksa aracınıza daha fazla otoyol mili mi yerleştiriyorsunuz?

Çekme veya

Çekme Aracınızı ağır bir yükü çekmek veya çekmek için mi kullanıyorsunuz? Bir römork veya tekne çekmek veya kamyonunuzun yatağını yüklemek frenlerinizi zorlar.

Gürültü

Sessiz frenlere sahip olmak sizin için önemli mi? Yoksa biraz gürültüye tahammül edebilir misin?

Pas

Temiz tekerlekler sizin için önemli mi? Ya da biraz fren tozuyla başa çıkabilir misin?

Teknoloji

En son teknolojiyi ve özellikleri mi istiyorsunuz yoksa sadece OE frenleme performansını geri mi yüklemek istiyorsunuz?

Fiyat

Aracınızı yolda tutmak mı istiyorsunuz yoksa premium özellikler için para mı ödemeye hazırsınız?

Fren Balatasının Görevi

Binek araçların fren balatası özel amaçlar haricinde, metal balata çeşitlerinden seçilir. Fren balatalarının tüm araçlardaki görevi, hareket halindeki aracı güvenli bir şeklide yavaşlatmak ve durma noktasına getirerek durmasını sağlamaktır.
Fren balataları, kampanalar ya da fren diskleri arasında sürtünme oluşturarak, dönme hareketinin yavaşlamasını sağlar. Sürtünmeden dolayı oluşacak ısının ve sesin en iyi şekilde absorbe edilmesi, fren balatasının kalitesine bağlıdır.
Araçlardaki güvenlik sistemlerinin başında gelir ve fren balatası zayıf olan araçlar trafikte güven vermez, her an olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

Fren balatalarının belli bir görevi var. Fren balatalarının temel amacı hareket halindeki aracın sağlıklı bir şekilde yavaşlaması ve durmasını sağlamaktır. Fren balataları bunu yapmak için kampanalar ve fren diskleri arasında sürtünme oluşturur. Bu sürtünme sırasında çıkan sıcaklığın absorde edilmesi ürünün kalitesine bağlıdır.

Fren balataları, araçların güvenli bir hale gelmesini sağlar.

Fren Balatalarının Ömrü

Fren Balatalarının Ömrü

İlginizi çekebilir Fren Balatası İmalatı Nasıl Yapılır?

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar?

Fren balataları, yapılarına ve sürücülerin araç kullanırken fren yapma sıklıklarına göre kullanım ömürleri değişir. Araç türlerine göre balatalar özel ve kaliteli üretildiği için her araç için ortalama 20.000 km ile 40.000 km arası kullanım ömrü belirlenir. Fren balatasının ömrü şu değişkenlikler belirler.

Fren balatalarının belli bir görevi var. Fren balatalarının temel amacı hareket halindeki aracın sağlıklı bir şekilde yavaşlaması ve durmasını sağlamaktır. Fren balataları bunu yapmak için kampanalar ve fren diskleri arasında sürtünme oluşturur. Bu sürtünme sırasında çıkan sıcaklığın absorde edilmesi ürünün kalitesine bağlıdır.

Fren balataları, araçların güvenli bir hale gelmesini sağlar.

 • Fren balatasının markası ve kalitesi,
 • Fren balatasının yumuşaklığı ya da sertliği,
 • Araç kullanım şekli,

Yumuşak yapıya sahip olan fren balataları daha kısa sürede biter ve ömrü kısa olur. Kullanılan malzemelerin sert olması, aşınmanın az olmasını ve fren balatası ömrünün uzun olmasını sağlar. Ancak sert fren balatalarının ses yapma ihtimali her zaman vardır. Seçim yaparken tüm yönleri göz önünde bulundurulmalıdır.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

4 Comments

 1. […] durma sağlanabilmesi için fren sistemlerinin ve fren balatalarının kaliteli olması önemlidir. Kaliteli fren balataları kolay aşınmayan, ses oluşturmayan ve frene basıldığında, diske ya da kampanyana oluşturduğu […]

 2. […] Kaliteli Fren Balataları Nasıl Olmalı? öğrenmek için yazımızı okuyun […]

 3. […] Kaliteli Fren Balataları Nasıl Olmalı? […]

 4. […] Bu yazı ilginizi çekebilir. Kaliteli Fren Balataları Nasıl Olmalı? […]

Leave A Comment