Motorlu araçların güvenli sürüşü ve kontrolü için fren sistemleri geliştirilmiştir. Fren balataları, fren sisteminin önemli parçalarından birisidir. Balata çeşitleri, araç türlerine göre değişiklik gösteriyor. Ticari araç fren balatası, ön ve arka fren balataları olarak farklı tasarlanıyor. Araç durdurulmak istenildiğinde ve fren pedalına basıldığında, fren balataları, dönen kampanalara baskı yaparak dönmesini engellemeye ve aracın durmasını sağlamaya çalışır. Ticari araç fren balatası çeşitleri aracın yüksek performansta kontrolünü sağlar.

PWR Balata, otobüs ve kamyon endüstrisi için geniş bir yelpazede yüksek kaliteli fren ürünleri tedarik etmektedir. Ticari araçlara yönelik PWR Balata ürün yelpazesi, temsili teknolojilere dayanmaktadır: hidrolik çalıştırma, frenleme ve tekerlek freni. Otobüs ve kamyon fren balataları, fren diskleri, fren kaliperleri ve hidrolik tahrik ürünleri gibi PWR kalitesinde, üstün güvenilirlikte ve yüksek performansta fren parçaları sunuyoruz.

PWR Balata, herkesten daha iyisini yapmayı amaçlamaktadır ve ticari araç frenlerinde lider bir uzman olarak size mükemmel müşteri hizmeti sunacaktır.
Bu sayfada, OEM endüstrilerimizde bulunan otobüs ve kamyon frenleri için parçaların bir listesini ve belirli OEM müşterileri için geliştirilmiş özelleştirilmiş çözümlerin örneklerini bulacaksınız.

Büyük kamyonlar için güçlü frenleme kuvvetleri gereklidir. Bu amaçla, kampanalı frenler yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü daha hafiftirler ve disk frenlere göre daha az maliyetlidirler ve daha fazla fren gücü sağlarlar.

Disk frenler genellikle binek araçlarda kullanılır. Yüksek hızlarda kararlı frenleme güçleri ve fren zayıflamasına karşı dirençleri nedeniyle ticari araçlarda da giderek daha fazla benimsenmektedir.

Kaliteli Fren Balataları Nasıl Olmalı?

Bu Yazı ilginizi çekebilir

Balata Çeşitleri

Fren balataları, motorlu araçların güvenli olmalarını sağlayan önemli parçalardan birisidir. Fren balataları, birçok maddenin bileşimi ile üretilir. Kullanılan malzeme türüne göre sert ve yumuşak balata çeşitleri vardır. Sertlik durumuna ve kullanılacak araç türüne göre seçim yapılır. Ticari araç fren balatası çeşitleri şunlardır.

  • Kampana balatalar,
  • Disk balatalar,

Kampana balatalar kendi içerisinde pabuçlu balatalar, yaprak balatalar ve rulo balatalar olarak farklı türlere ayrılır. Araçlarda fren balatası değişimi yapıldıktan sonra araç türüne göre belirli bir km sonra balataların değişmesi gerekebiliyor.

Fren Balatalarının Ömrü

Ticari araç fren balataları için belirlenen ömür ortalama 40 – 50 km olarak belirleniyor. Ancak tüm araç modellerinde sürüş tarzı ve balata imalatında kullanılan malzeme türüne göre bu süre değişebiliyor. Araç sürücüleri ya da tamirciler, fren balatası kontrollerini yaparak değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlayabiliyor. Fren balatası değiştirilmesi gerektiğini gösteren durumlar şunlardır.

  • Balatanın kalınlığı,
  • Düşük fren kavrama durumu,
  • Fren yapıldığında gıcırdama sesi,

Fren balatalarının ömrü dolduğunda, balata kısmı sürtünmeden dolayı biter ve metal kısım diske sürttüğü için gıcırdama sesi çıkartır.

fren balatası değişimi

Fren Balatası Yapısı

Fren balataları imalatında farklı malzeme karışımları kullanılır. Her araç türü ve kullanım amacına göre farklı üretimler yapılır. Ticari araç fren balataları imalatında, reçine, bakır, alümina, cashew, grafit, prinç tozu ve barit maddleri kullanılır. Bu maddelerin oranları, balatalarda istenilen yumuşaklık seviyesine göre ayarlanır. Özel karışımlarla yapılan balatalar, taşlama ve fırınlama sistemi ile dayanıklı hale getirilir.

Fren Balataları İmalatının Püf Noktaları

Bu yazı ilginizi çekebilir

Ticari Araç Balata Seçimi

Ticari araçlar için üretilen balata çeşitleri arasından seçim yapabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Balata seçimlerinde, balata ölçüleri, araç modeline göre seçim, sıcaklık dayanıklılık özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Araç markalarının hafif ticari fren balatalarında model farklılıkları olabiliyor. Balataların yüksek sıcaklık direnci ve ısı iletkenliği olmalıdır. İyi balatalar, korozyon direnci yüksel olan balatalardır.

Fren Balatalarının Aşınması

Her araç türünde kullanılan fren balataları, kullanıma bağlı olarak aşınmaya başlayacaktır. Fren balatalarının aşınma nedenleri arasında, sürüş tarzı, sürüş koşulları ve balata malzemeleri etkendir. Ticari araç sürücüleri, fren pedalına her basmalarında balatalarda belirli oranda aşınma meydana gelir.

Ani ve sert fren yapma durumları balatalarda aşınma oranını arttıracaktır. Fren balatalarının uzun ömürlü olması için frenleme işlemleri yumuşak ve kademeli olarak yapılmalıdır. Büyükşehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde sürekli dur kalk işlemleri balataların kısa sürede aşınmasına neden olacaktır.

Fren Balatasında Bulunması Gereken Özellikler

Fren balatası üretimlerinde kullanılan malzeme karışımları, yumuşak ya da sert balata çeşitlerinin üretilmesini sağlar. Fren balatalarında bulunması gereken özellikler arasında, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olması gerekiyor. Kaliteli fren balataları yaklaşık 800 dereceye kadar dayanıklılık gösterir. Aşınmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır.

Kullanım sırasında fren diskine zarar vermemelidir. Kullanım sırasında balatalar ses yapmamalıdır. Her türlü hava şartlarına uygun ve yabancı maddelere karşı dayanıklı olmalıdır. Ticari araç fren balatalarını seçerken en iyi özelliklere sahip olanlar tercih edilmelidir.

About the Author: pwradmin

One Comment

  1. […] Ticari Araç Fren Balatası Çeşitleri […]

Leave A Comment