Trafikte kullanılan motorlu araçlar ile bisiklet gibi motorsuz tüm hareketli araçlar için fren sistemleri geliştirilmiştir. Araçların hareket etmesini sağlayan tekerleklerin dönme hareketinin durdurulabilmesi için fren sistemlerinde fren balataları kullanılıyor. Fren balatası imalatı PWR Balatanın uzmanlık alanıdır.

Fren balatası üretimleri, farklı firmalar tarafından, araç türlerine göre özel olarak yapılıyor. Her firma, hafif ya da ağır vasıta araç türlerinin fren sistemlerine uyumlu, en iyi özelliklere sahip fren balataları üretimlerini yaparlar. Her firma, fren balatası üretimi öncesinde, hangi araç türleri için ve hangi çeşitte üretim yapacağını belirler.

Fren balatalarının üretim süreci bazı temel aşamalara dayanmaktadır: karıştırma, kalıplama ve sertleştirme. Bu aşamaların gerçekleştirilme şekli ve teknolojisi, farklı kalite seviyelerine ve üretim oranlarına sahip ürünlere yol açar. Karıştırma şimdiye kadar hafife alındı. Bununla birlikte, kuru karıştırmada tozların elektrostatik yüklenmesine ilişkin bilgi, karışımların daha iyi karıştırılması ve homojenliğinin sağlanması için bu önemli aşamanın iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Pozitif ve tekli kalıplar, en iyi kaliteyi elde etmenin ve üretim aşamasını kısaltmanın yolu olduğu gibi, üretim hızının konvektif fırınlara göre daha hızlı artmasını sağlayan kızılötesi tünel fırınlardır.

Fren Balatası Üretiminde Dikkat Edilecek Konular

Fren Balatalarının Ömrü

Fren Balatalarının Ömrü

Fren Balatası Üretim Yöntemi

Fren balatası üretimlerinde kullanılan malzemeler, toz metalürji sistemi ile hazırlanır. Üretilecek olan balata türüne göre belirlenen formüle uygun tüm toz malzemeler sırayla karıştırılır. Tüm malzemelerin karışımı tamamlandıktan sonra balata modeline göre hazırlanmış sıcak kalıplara dökülür. Presleme yöntemi ve ardından sinterleme fırınına alınarak üretim işlemleri tamamlanır. Balata kalitesini oluşturabilmek için tüm malzemeler, eşit dağılım olana kadar karıştırılır.

Fren Balatası Üretimi

Fren balatası üretiminde kullanılan tüm malzemeler temin edilir ve sertlik, yumuşaklık, korozyon ve ısı dayanıklılık testleri yapılır. Oluşturulan formüle göre hazırlanan balata malzemesi karışımları, balata kalıbına hiç boşluk kalmayacak şekilde dökülür ve basınçlı bir şekilde kalıplanır. Kalıplama ve fırınlama işlemi sonrasında oluşan fren balatası, kanal açma, pahlama, taşlama ve delme işlemlerinden sonra kontrolden geçirilir. En son olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi ve uzun ömürlü olabilmesi için sinterleme işlemi uygulanır.

Fren Balatası Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Her aracın fren balatası şekli ve modeli farklıdır. Bu farklılık, özelliklerine de yansımakta ve farklı sertlik derecesinde olabilmektedir. Fren balata üretimlerinde kullanılan malzeme türleri ve oranları şöyledir.

 • % 20 reçine,
 • %15 bakır,
 • % alümina,
 • %10 cashew,
 • %5 grafit,
 • %2,5 pirinç tozu,
 • %42,5 barit,

Üretici firmalar, üretim öncesinde, balatalar için yüksek ısı dayanımı ve ısı iletimi ile sürtünme katsayılarını hesaplıyor. Üretim metotları fren balatası kalitesini belirliyor.

Fren Balatasi 1024X576 1

Fren Balatası Ömrü

Fren Balatası Fiyat Aralıkları Nedir?

Fren Balatası Üretim Aşamaları

Fren balataları, hafif ticari araçlar ve ağır vasıta araçlar için iki ayrı türde ve farklı çeşitlerde üretilir. Tüm fren balatası çeşitlerinin üretim aşamaları aynıdır. Farklılık sadece kullanılan malzeme çeşitleri ve oranlarında ortaya çıkıyor. Fren balatası üretim aşamaları şunlardır.

 • Balata malzemelerinin temini,
 • Balata türüne göre malzeme oranlarının ayarlanması,
 • Tüm malzemelerin karışım,
 • Karışım yapılan malzemelerin kalıplara dökülmesi,
 • Balata şekli alan karışımın kalınlık ayarlaması ve taşlama işlemine alınması,
 • Kanal açma, delme ve pahlama,
 • Sinterleme fırınına alınması,

Bu işlem aşamalarından sonra gerekli montaj işlemleri yapılır ve satışa hazır hale getirilir.

Fren Balatası Çeşitlerinin Farklılıkları

Hafif ticari ve ağır vasıta araçlarda, ses çıkarmayan ve yumuşak durma sağlayan balata çeşitleri kullanılmak istenir. Fren balatası üretimlerinin büyük bir bölümü bu özelliklere sahip balatalar için yapılıyor.

Fren balatası çeşitleri arasındaki farklılık, araçların modeli, sıcaklık dayanıklılık oranı ve balata ölçülerinden dolayı meydana geliyor. Yarış arabaları gibi özel dizayn edilmiş araçlar için daha sert yapılı ve ses oranı yüksek balatalar özel olarak üretiliyor.

Fren Balatası Üretiminde Nelere Dikkat Edilir?

Fren balatası üretiminde, belirlenen kalite standartlarına uygun olmasına dikkat edilir. Araçlarda fren yapıldığı zaman fren balatası, diske ve kampanaya baskı yapar.

Bu baskı sırasında diskin ve kampananın zarar görmemesi için balatanın sertlik ve aşınmaya karşı dayanıklılık oranlı özel olarak hesaplanır. Üretim sonrası, balata üzerinde kanal açma ve pahlama işlemi yapılarak, dönen diskin sürtünme sırasında balatayı fazla aşındırmaması sağlanır.

Aşınmış Fren Balataları

Fren balatası malzemesi geliştirme

Üretimden önce, fren üreticileri ve tasarımcıları, balata yapımını tamamlamak için gereken hammaddelerin kaynağı olarak farklı tedarikçileri yakından inceleyeceklerdir. Mühendisler, fiyatın yanı sıra gürültü, aşınma ve yıpranma ve diğer hususlarla ilgili olası sorunlar söz konusu olduğunda bu malzemelerin nasıl performans göstereceğine dair farklı özellikleri dikkatle inceleyeceklerdir.

Fren balatasının ömrü ne kadardır?

Fren batasının ömrünü birçok değişen belirler.

 • Fren balatasının markası
 • Fren balatasının yapısı, sertliği ya da yumuşaklığı
 • Aracı kullanım şekliniz ne sıklıkta fren yaptığınız.

Yukarıda saydığım değişkenler fren balatasının ömrünü belirler. Fakat bir ortalama vermek gerekirse 20.000 km – 40.000 km arasıdır.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

One Comment

 1. […] İlginizi çekebilir Fren Balatası İmalatı Nasıl Yapılır? […]

Leave A Comment