Araçlarda güvenli ve konforlu bir seyir keyfi için kontrol edilmesi gerekli olan sistemlerin başında fren balatası gelir. Çünkü kullanıma veya araç alışkanlıklarına bağlı olarak belirlenen süreden önce değişimi gerekli olabilir. Değişim işlemlerinin aksatılması frenlerin daha az tutmasına veya hayati tehlike ortaya çıkmasına neden olacağından değişimlerin aksatılmaması gerekir.

Öndeki araçla veya trafik dışındaki bir şeylerle aracınızın arasındaki takip mesafesini korumak adına fren sistemlerinin kullanılması zorunludur. Değişim için verilen süre dışında kendi kullanım alışkanlıklarınıza da bağlı olarak değerlendirmede bulunmak.  Buna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Aksi durumda aşınmanın fazla olması ciddi ve geri döndürülemez sorunların yaşanması anlamına gelir.

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir? diye merak ediyorsanız bu yazıyı okuyun.

ağır vasıta fren balatası

ağır vasıta fren balatası

Fren Balatalarının Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Fren balatalarının değişmesi gerektiğini anlamak için bazı basit kontrollerde bulunmak yeterlidir. Ustaya veya bir tamir merkezine götürmeden önce araç kullanıcılarının gözle veya kullanım kontrolü yapması önerilir.

Bunları yapmak için dikkat edilmesi gereken detaylar:

 • Araç kullanırken frenlere basıldığında ses gelmesi,
 • Fren mesafesinde sorun olduğunu hissetmeniz,
 • Dışarıdan bakıldığından lastik kısmından görünen mesafenin azalmış olması,
 • Pedalın kavranması sırasında zorlanma veya fazla aşağıdan kavrama

Şeklinde belirtiler olacaktır. Bunların tamamı çeşitli seviyelerde aşınmaların olduğunu anlatan göstergelerdir. Kontrol edilmesi ve gerekli olduğunda değiştirilmesi önerilir.

Fren Balatalarının Değişim Aralığı Nedir?

Her araç modeli için farklı kilometre aralıklarında kontrol seviyelerinden bahsedilebilir. Ama kullanıcının fazla dur kalk pozisyonunda araç kullanıyor olması veya fren konusunda acemilik çekmesi daha erken zaman dilimlerinde fren balatası değişimi yapılmasını zorunlu kılabilir. Bunun için standart olan kilometre aralığından farklı bir zaman diliminde değişim gerekebilir.

Ortalama 40 bin km için fren konusunda kontrollerin zorunlu olduğunu söyleyen genel bir görüş hakimdir. Ama her zaman baz alınmaması gereken bir durum olduğu da bilinerek hareket edilmelidir. Aksi durumda fren balatalarının bitmesi halinde hala trafikte seyir halinde olabilirsiniz.

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar?

Bu yazı ilginizi çekebilir.

Fren Balatalarının Değişiminde Fiyat Aralığı Nedir?

Araç sahiplerinin fren balatası fiyat aralığı konusunda akıllarına takılan soruların başında genel olarak ne kadar maliyete katlanılacağı yer alır. Fiyat aralığını belirleyen bazı etmenler vardır. Değişimin beraberinde farklı arıza veya aşınmaları getirip getirmediği bunlar arasında yer alır.

Bunun dışında balataların her ikisinin de değişip değişmeyeceği de belirleyicidir. Bunun için net bir rakam almak adına en yakın servisle iletişime geçmek en doğru olandır. Araç kullanıcılarının maliyetten kaçmak adına uzun süreli şekilde bu haliyle araç kullanma kararı doğru olmayacaktır. Aracın cinsine ve ne kadar işlem gerektirdiğine de bağlı olarak maliyet 1000 – 5000 TL arasında değişim gösterir.

Fren Balatalarının Değişim Süresi Ne Kadardır?

Değişim işlemlerinde maliyet kadar önemli olan durumlardan bir tanesi de işlemin ne kadar süreceğidir. İşlemin sadece değişimle sınırlı olmadığını bilmek gerekir. Değişim yanında eş zamanlı olarak kontrollerin yapılması da zorunludur. Bunun için yarım gün sürmesi gereken işlemlerin tam gün alabileceği sonucuna varmak da mümkündür. İşlerinizi başka bir işlem olup olmamasına bağlı şekilde ayarlamak daha doğru olacaktır.

Fren Balatalarının Değişiminden Sonra Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Değişim işlemlerinden hemen sonra unutulan durum aracın fren balatalarının henüz sürtünme sonucunda yeterince şekillenmemiş olmasıdır. Sert tepkiler veya aniden aracın sert duruşlarda bulunması tarzında sorunlar olabileceğinden bir süre pedalı yukarda kavramaya çalışmak ve küçük dokunuşlar yapmak gerekebilir. Ardından hem araca göre şekil alan hem de gerekli olan alışkanlığı kazanan fren balataları işlevsel olacaktır.

Unutma

Fren balatanızla ilgili unutmamanız gerekenler aşağıdadır;

 • Önerilen minimum kalınlığa ulaşır ulaşmaz fren disklerini değiştirin.
 • Kaliteli fren diskleri seçin, menşei bilinmeyen ürünlerden kaçının.
 • Fren diskinin doğru şekilde takıldığından emin olmak için kalifiye bir teknisyen kullanın.
 • Montaj sırasında bir uzmandan fren kaliperinin bakımını yapmasını isteyin.
 • Montajdan sonra, ilk 300 km’de hafif ve sık sık fren yaparak frenleri devreye sokmaya özen gösterin.

Blog Sayfamız

https://fren-balatasi.blogspot.com/

 

About the Author: pwradmin

3 Comments

 1. […] Fren Balatası Fiyat Aralıkları Nedir? […]

 2. […] Fren Balatası Fiyat Aralıkları Nedir? […]

 3. […] Fren Balatası Fiyat Aralıkları Nedir? […]

Leave A Comment