Arayın: +90 262 751 22 00

Fren Balatası Üretimi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Motorlu araçların durdurulmasını sağlayan fren sisteminin en önemli parçası, balatalardır. Birçok maddenin bileşiminden üretilir ve kullanılacak araç türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Araç sahipleri, araçlarının güvenli sürüş özelliğine sahip olmasını sağlayan fren balatası üretimi ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Fren balatası üretimi hakkında bilmeniz gerekenler, aşınma direnci, temel özellikleri ve sürtünme katsayısıdır. Frenleme yapıldığında meydana gelen sürtünmenin oluşturacağı ısınma fren balatalarının performansını etkileyecektir. Fren balatası seçimi yapılırken, korozyon direnci yüksek, gürültü seviyesi düşük olmasına dikkat edilmelidir.

Fren Balataları

Bu yazı ilginizi çekebilir. Kaliteli Fren Balatası Nasıl Anlaşılır?

Fren balataları, aracınızın güvenli bir şekilde durmasını sağlayan kritik parçalardır. Bu nedenle, fren balatalarının nasıl üretildiğini ve hangi malzemelerden yapıldığını anlamak önemlidir.

Fren Balatası Üretim Süreci:

 1. Hammadde Hazırlama: Fren balatası imalatında çeşitli hammaddeler kullanılır. En yaygın kullanılan malzemeler şunlardır:

  • Metal: Çelik, bakır ve pirinç gibi metaller, fren balatalarına sağlamlık ve dayanıklılık kazandırır.
  • Kauçuk: Kauçuk, balataların disklere tutunmasını ve gürültü seviyesini düşürmeyi sağlar.
  • Plastik: Plastik, balatalara ısı direnci ve stabilite kazandırır.
  • Seramik: Seramik, balatalara daha yüksek frenleme performansı ve daha uzun ömür sağlar.
 2. Karıştırma: Farklı hammaddeler, istenilen özelliklere sahip bir karışım oluşturmak için dikkatlice ölçülür ve karıştırılır.

 3. Kalıplama: Karışım, fren balatasının şeklini alacak şekilde yüksek basınç altında kalıplanır.

 4. Sinterleme: Kalıplanmış balatalar, yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak sinterleme adı verilen bir işlemden geçirilir. Bu işlem, balataların sertlik ve dayanıklılığını artırır.

 5. Son İşlemler: Sinterlenmiş balatalar, kesilir, zımparalanır ve gerekli testlerden geçirildikten sonra paketlenir.

Fren Balatası Üretimi Nasıl Yapılır?

Fren balataları, sürtünmeye maruz kaldıkları için sürtünme katsayısı yüksek malzemelerin bileşimi ile üretilir. Piyasada, fren balatası çeşitleri sert balata ve yumuşak balata olmak üzeri iki çeşit bulunuyor. Üretimde kullanılan malzemeler hem çok sıcak hem de çok soğuk hava koşullarına dayanıklı olmasını sağlıyor. Fren balatası çeşitlerine göre üretim yöntemleri değişebiliyor. Balata yapısını oluşturan malzemeler sıcak bir ortamda karıştırılır ve hazırlanmış olan kalıba reçine olarak dökülür. Karbon lif parçaları eklenir ve yüksek pres uygulanarak istenilen kalıpta oluşması sağlanır. Fren balatalarının üzerinde havalandırma kanalları oluşturulur ve bu kullanırken aşırı ısınmayı önler.

Hassas üretim

Doğru ağırlık, doğru kütle ve yoğunluğun yanı sıra doğru malzeme (yüksek karbon bileşimli) de üretimde çok önemlidir.

febi fren diskleri , örneğin, yeni ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yanı sıra metal kompozitlerin bir karışımından bir gri dökme demir eritme işleminde en yüksek standartlarda üretilir. Sonuç, titreşimi ve rahatsız edici gürültüyü önleyen yüksek termal verimliliğe ve optimum sönümleme özelliklerine sahip bir fren diskidir .

Ayrıca, iyi fren balataları aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Uzun ömür
 • Optimum verimlilik
 • Çeşitli kullanım koşulları altında kararlı performans
 • Çevresel etkilere duyarsız
 • Mekanik mukavemet ve yüksek sıcaklık dayanımı
 • Sürtünme malzemesinin daha az aşınması
 • Düşük ısı iletkenliği

Yüksek kaliteli fren balataları

Yüksek kaliteli fren balataları, yüksek kesme mukavemeti, mükemmel stabilite-sürtünme oranı, düşük gürültü seviyesi ve minimum titreşim ile karakterize edilir. Bu, güvenli ve rahat bir frenleme sürecini garanti eder.

Balata Hangi Malzemeden Yapılır?

Fren balatası yapıları katmanlıdır çeşitli malzemeler kullanılarak dayanıklılık oranının yüksek olması sağlanır.

Fren balata çeşitlerinde kullanılan malzemeler şunlardır;

 • Taban plakası,
 • Tutkal,
 • Sürtünme malzemesi,
 • Ara katman,
 • Toz kaplama,

Fren balatalarının taban plakası, çelik toz kaplamalı bir malzemedir. Taban plakası diğer malzemelerde bütünlük oluşturur ve daha kaliteli olması sağlanır. Toz kaplama balatanın korozyona karşı daha güvenilir olmasını sağlayan malzemedir. Balata katmanlarını oluşturan malzemelerin birbirine ve taban plakasına yapışmasını sağlayacak özel geliştirilmiş yapıştırıcılar kullanılır. Ara katman, fren balatasının sertliğinin artırılmasını sağlar. Ara katman malzemeleri, balatada çatlamayı önler ve frenlemenin daha konforlu yapılmasını sağlar. Sürtünme malzemesi, frenleme ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanıyor. Fren balatası üreticileri sürtünme malzemesi için özel formüller kullanıyor.

Fren Balatası Üretimi

Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatası Modelleri Ve Fiyatları

 

Fren balatası alırken nelere dikkat edilmeli?2023-08-23T14:07:03+03:00

Fren balatası alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Fren balatasının aracınıza uygun olması.
 • Fren balatasının kalitesi.
 • Fren balatasının fiyatı.

Fren balatası seçerken, aracınızın markasına, modeline ve yılına dikkat etmeniz gerekir. Fren balatası, aracınızın fren sistemine tam olarak uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde, frenleme performansı düşebilir ve fren sistemi zarar görebilir.

Fren balatası kalitesi de önemli bir faktördür. Kaliteli fren balataları, uzun ömürlü ve güvenlidir. Kalitesiz fren balataları, kısa sürede aşınır ve frenleme performansını düşürür.

Fren balatası fiyatı, fren balatasının kalitesine ve markasına göre değişir. Genel olarak, kaliteli fren balataları, daha pahalı olur. Ancak, fren balatasının fiyatı, aracınızın markasına ve modeline göre de değişebilir.

Fren balatası alırken, yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Kaliteli ve uygun fiyatlı bir fren balatası seçerek, aracınızın güvenliğini ve fren sisteminin performansını artırabilirsiniz.

PWR, yüksek kaliteli ve güvenilir fren balataları üretmektedir. PWR fren balataları, tüm yerli ve yabancı araçlara uygundur. PWR fren balataları, uzun ömürlü ve güvenlidir. PWR fren balataları, uygun fiyatlıdır.

PWR fren balatalarını, Türkiye’nin tüm illerinde bulunan otomotiv yedek parça satıcılarından satın alabilirsiniz.  PWR fren balatalarını tercih ederek, aracınızın güvenliğini ve fren sisteminin performansını artırabilirsiniz.

Fren balataları imalatında hangi malzemeler kullanılır?2022-09-19T14:02:31+03:00

Fren balataları farklı malzemelerden yapılmıştır ve fren yaparken çok fazla ısı ve enerji emer. Bu nedenle, zaman zaman değiştirilmeleri gerekir. Aracınız için fren balataları seçerken, sahip olduğunuz aracın türünü ve tipik olarak kullandığınız koşulları göz önünde bulundurmalısınız. Fren balataları, her biri benzersiz avantaj ve dezavantajlara sahip yarı metalik, organik veya seramik malzemelerden yapılmıştır.

YARI METALİK FREN BALATALARI

Çoğu araba ve diğer araçlar yarı metalik fren balataları kullanır. Bu fren balataları, reçine ile bağlanmış bakır, çelik, grafit ve pirinç metal talaşlarından yapılmıştır. Günlük olarak kullanılan araçlar için çok uygundurlar. Kamyon gibi yük taşıyan ve yüksek fren performansı gerektiren ağır hizmet araçlarında da yarı metalik fren balataları kullanılmaktadır. Yarı metalik fren balatası üreticilerinin bunları oluşturmak için farklı formülasyonları vardır ve piyasadaki en yenileri daha verimli ve daha sessiz çalışır.

ORGANİK FREN BALATALARI

Organik fren balataları, reçine ile bağlanmış cam, kauçuk ve Kevlar gibi metalik olmayan bileşenlerden yapılmıştır. Isı, bileşenleri daha fazla birbirine bağladığından, daha yumuşaktırlar ve yüksek sıcaklık koşullarında daha iyi performans gösterirler. Organik fren balataları eskiden asbest bileşenlerine sahipti, ancak kullanıcılar, frenlemeden kaynaklanan sürtünmenin, solunması çok tehlikeli olan asbest tozuyla sonuçlandığını buldular. Bu nedenle, üreticiler bu malzemeyi aşamalı olarak kaldırmıştır ve en yeni organik fren balataları genellikle asbestsiz organik fren balataları olarak anılır.

SERAMİK FREN BALATALARI

Seramik fren balataları, esas olarak seramik elyaflardan ve birbirine yapıştırılmış diğer dolgu malzemelerinden oluşur. Bakır lifleri de olabilir. Bu fren balataları, yüksek performanslı araçlarda ve fren yaparken yüksek sıcaklıklar oluşturan yarış arabalarında çok iyi çalışır.

Fren balataları hangi mazlemeden yapılır?2022-09-19T14:03:03+03:00

Fren balataları mekanik olarak son derece esnek ve dayanıklı olmalı ve 800 santigrat dereceye kadar sıcaklıklara dayanmalıdır. Çünkü balatalar, fren yaparken diski yakmadan veya zarar vermeden metal fren disklerine sürtmelidir. Aynı zamanda çok fazla yıpranmamaları gerekir. Aynı durum kampanalı frenlerdeki fren pabuçları için de geçerlidir. Metalin metale sürtünmesini önlemek için fren balatalarında ve fren pabuçlarında özel sürtünme malzemeleri kullanılmaktadır.

Üreticiler tarafından ticari sır olarak özenle korunan ve fren balatası olarak metal bir taşıyıcıya yapıştırılan yüzlerce sürtünme malzemesi karışımı vardır. Tasarıma bağlı olarak, fren balataları yüzde 65’e kadar metal (bakır, pirinç, demir) içerir. Antimon, molibden ve çinko sülfürlerin yanı sıra grafit ve silisyum karbür de vardır. Ayrıca camdan, kauçuktan ve daha yakın zamanda karbondan yapılmış lifler. Dolgu maddesi olarak sentetik ve doğal reçineler kullanılır.

iyi fren balataları hangi özelliklere sahip olmalıdır?2022-09-19T14:03:30+03:00
 • Uzun ömür
 • Optimum verimlilik
 • Çeşitli kullanım koşulları altında kararlı performans
 • Çevresel etkilere duyarsız
 • Mekanik mukavemet ve yüksek sıcaklık dayanımı
 • Sürtünme malzemesinin daha az aşınması
 • Düşük ısı iletkenliği
Kaliteli bir frean balatası nasıl olmalı?2022-09-19T14:03:57+03:00
 • Sürtünme malzemesinin bileşimi veya formülasyonu, tüm hızlarda etkin bir şekilde fren yapabilmesi için söz konusu aracın boyutunu, ağırlığını ve maksimum hızını dikkate almalıdır.
 • Yüksek kaliteli klipsler ve yaylar, yastığın kumpas içinde kalmasına yardımcı olur
 • Destek plakası ve sürtünme malzemesi arasında güvenli bir bağlantı. İstediğiniz son şey, sürtünme malzemesinin destek plakasından ayrılmasıdır.
 • Şimlerin gürültü sönümleme özellikleri, titreşimi ve gürültü seviyelerini düşük tutar.

 

Kaliteli Balata Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası üretimi önemli bir iştir. Araçlarda kullanılan fren balataları kalitesi üretici firmalara ve kullanılan malzemelere göre değişir. Otomobil markalarının önerdiği markalara ait fren balatalarını kullanmak her zaman daha iyi sonuçların alınmasını sağlar. Kaliteli fren balataları, sürtünme katsayısı yüksek, frenleme yapıldığında ses yapmayan balatalardır. Sertlik oranı çok yüksek olan balatalar zamanla diske zarar verebilecektir. Kaliteli balatalarda olması gereken özellikler şunlardır.

 • Yüksek ısı iletkenliği,
 • Yüksek sıcaklık direnci,
 • Düşük gürültü seviyesi,
 • Yüksek mekanik mukavemet,
 • Hava koşullarından etkilenmeme,
 • Sağlığa zararlı malzemelerden üretilmemiş olması,

Kaliteli fren balataları sürtünme katsayısının, fren basıncı, sıcaklık ve hız bağımsız olması önemli özelliklerinden birisidir. Fren balatası değişimi yapılacağı zaman yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Sert balatalar frenleme esnasında ses yapacaktır.

Fren Balatası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aracınızın fren balataları değişme zamanı geldiğini frenleme performansını düştüğünde anlarsınız. Fren balatasını değiştirirken aracınızın kullanma amacına ve özelliklerine göre yeni balata almaya özen göstermelisiniz. Aracınızın kullanım özelliklerine uygun fren balatası seçmelisiniz. Fren balatası alırken şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalıdır.
 • Kolay aşınmamalı, uzun süre dayanmalı ancak diske zarar vermemelidir.
 • Fren balataları, frenleme yapıldığında ses yapmamalıdır,
 • Sürtünme katsayısı yüksek olmalı, yüksek sıcaklıklarda özelliğini kaybetmemelidir.
 • Toz, kir, su gibi yabancı maddelerden etkilenmemeli ve dayanıklı olmalıdır.
 • Uzun ömürlü olsun diye zor aşınan ve sert olan balataların diske zarar verebileceği göz ardı edilmemelidir.

Fren balatalarının kalitesi ne kadar yüksek olursa, aracın frenleme performansı ve sürüş konforu o kadar yüksek olacaktır.

About the Author: pwradmin

A8299Ef39F02Fdf25657Bc9D32Ac6F58?S=72&D=Mm&R=G

Leave A Comment

Go to Top