Fren balatası, aracınızın yavaşlamasını sağlayan unsurlardan biridir. Bu balatalar olmadan araç hızınızı düşürmeniz imkansızdır. Bundan dolayı fren balatası, bir araç için hayati değer taşımaktadır. Ancak bu balataların bir ömrü vardır. Fren balatasının ömrü, araç kullanımı ile alakalı olan bir durumdur.

Bu nedenle fren balatasının ömrü hakkında net bir zaman belirlemek yanlıştır. Ömrünü tamamlayan fren baltasının değiştirilmesi gerekir. Çünkü bu balatalar sayesinde aracınızın freni doğru şekilde çalışır. Fren balatalarınızı zamanında değiştirmezseniz, aracınızın frenini kullanamazsınız. Bu nedenle fren balatasının ömrünü ve ne zaman değiştirilmesi gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir? diye merak ediyorsanız linkteki yazımız size faydalı olacaktır.

Fren balatası

Fren balatası

Fren Balatasının Ömrü

Özellikle de kalabalık şehirlerde fren balatalarını daha sık kullanırsınız. Çünkü böyle alanlarda dur kalk yapma sıklığınız çok fazladır. Bu işlemi ne kadar fazla yaparsanız, fren balatalarınız o kadar erken yıpranır. Bu tür durumlar, fren balatası ömrünün araç kullanımına göre değişiklik gösterdiğini belirtmektedir.

Yani her araç için fren balatası ömrü aynı olmayabilir. Araç kullanıcısı, fren balatalarını ne kadar fazla kullanırsa balata ömrü de o kadar az olur. Frenlerini sık şekilde kullanan bir sürücü, kısa zamanda fren balatalarını değiştirmek zorunda kalır.

Kaliteli Fren Balataları Nasıl Olmalı? öğrenmek için yazımızı okuyun

Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Fren balatasının ömrüne net bir zaman biçilmese de imalatçılar, 1 yıl kadar bir süre ömür biçmektedirler. Yani 20.000 km. ile 40.000 km arasında bir araç kullanımı yaptığınızda fren balatalarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Ancak bunlar sadece genellemedir. Aracınızı nasıl kullandığınız bu süreyi uzatabilir ya da kısaltabilir. Aracınızı nasıl kullandığınız bu açıdan çok büyük bir öneme sahiptir.

Fren Balatalarının Ömrü Nekadardır?

Aslında bu sorunun standart bir cevabı yok .

Birçok otomobil üreticisi, bir fren balatasının 30.000 ila 70.000 km arasında sürebileceğini tahmin ediyor. Ancak, ortalama olarak, çoğu araç sahibi yaklaşık 50.000 km sonra fren balatalarını değiştirir.

Ne düşündüğünüzü biliyoruz…

Bu çok fazla fark var!

Sonuçta, 30.000 ile 70.000 arasında çok fazla km var…

Öyleyse neden bir fren balatası sadece 30.000 mil hızla aşınırken, diğeri 70.000 km’ye kadar çıkıyor?

fren balatası ömrü

Fren Balatasının Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fren balatasının ömrü araç kullanımından etkilenir. İmalatçılar, aracınızın frenlerini ne kadar kullandığınıza göre bir ömür biçmektedirler. Aracın kullanım biçimi, fren balatasının ömrünü belirleyen en önemli faktörlerdendir. Ayrıca dur-kalk yapma sıklığınız gibi durumlar da yine fren balatasının ömrünü etkilemektedir. Aracınızı kullanmadığınız zaman fren balatanızın ömrü uzun olur. Çünkü bu balataları kullanmamanız yıpranmalarına engel olur.

Fren Balatasının Ömrünü Neler Kısaltır?

Fren balatasının ömrünü kısaltan bazı durumlar vardır.

Bu durumlar şunlardır:

  • Sürekli olarak araç kullanmak
  • Dur-kalk hareketini sıkça yapmak
  • Agresif bir sürüş tarzına sahip olmak
  • Ani şekilde hızlanma ya da yavaşlama
  • Gereksiz zamanlarda frene basmak
  • Yokuşlu olan yollarda sürekli araç kullanımı yapmak

Gibi nedenler fren balatasının ömrünü kısaltır. Bu durumlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalısınız. Ancak mecburi durumlara maruz kaldığınızda fren balatanızın ömrünün kısa olduğunu unutmamalısınız.

Fren Balatası Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası, ömrü bittiğinde size bazı sinyaller vermeye başlar. Bu sinyallerin neler olduğunu bilmek, fren balatanızın artık değişim zamanının geldiğini anlamınızı sağlar. Fren balatası, ömrünü tamamladığında frene basmanız halinde ses çıkarır. Frenlerden ses gelmemesi gerekir.

Eğer ses geliyorsa bu balata ömrünün bitmek üzere olduğunu göstermektedir. Ancak son çıkan araba modellerinde balata ömrünü gösteren sensörler kullanılmaktadır. Bu sensörler, balatanızın bittiğini göstermektedir. Ayrıca freninizin zayıf bir şekilde tutması da yine balata ömrünün bittiğini gösterir. Fren balatasının bu durumda hemen değiştirilmesi gerekir. Çünkü freni zor tutan bir araba kaza yapmanıza sebebiyet verebilir.

Fren Balatası İçin Sürüşünüze Dikkat Edin

Aracınızı ne kadar dengeli bir şekilde kullanırsanız, fren balatalarınızı o kadar fazla koruyabilirsiniz. Bundan dolayı araç kullanırken sakin ve dikkatli olmalısınız. Aracınızı hor bir şekilde sürmeniz, fren balatalarınıza büyük zarar verir. Bu durumda da fren balatalarınızın ömrü, oldukça kısalır.

About the Author: pwradmin

3 Comments

  1. […] Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar? […]

  2. […] içerik önerisi. Bu yazı ilginizi çekebilir. Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar? […]

  3. […] Fren Balatasının Ömrü Ne Kadar? […]

Leave A Comment